| Bloock a întrebat:

Salut, am 17ani si cred ca am ginecomastie. Adica am sani si stau drepti nu lasati si au o forma ascutita. Este ginecomastie sau grasime pentru ca eu sunt si putin mai mare (90kg dar nu arat de 90) si nu sunt sigur daca e grasime sau ginecomastie. P.s ii am asa de multi ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar înălțimea?

| Bloock explică (pentru sadrian46):

1.73

| sadrian46 a răspuns (pentru Bloock):

În acest caz, slăbește la 73 de kg, și analizează doar apoi dacă mai ai piept suplimentar. Plus niște exerciții să pui ceva bicepși.

| seth2016 a răspuns:

Un endocrinolog este cel mai in masura sa spuna daca este vorba de ginecomastie, pseudoginecomastie (exces de tesut adipos), gincomastie fiziologica (tranzitorie) sau de alt tip. Ginecomastia este o tulburare hormonala.

>> 90kg dar nu arat de 90
Indicele de masa corporala se calculeaza in functie de inaltime si greutate si ajuta la stabilirea gradului de obezitate. Daca nu ma insel se poate calcula de la 18 ani. Gasesti pe net tabele cu greutatea ideala.

| Dana2103 a răspuns:

Daca sfarcurile sunt tari, se simte o piatra dupa ele, atunci e ginecomastie
Daca sunt mari si moi e doar grasime si multi barbati mai grasi au asta
Mergi la endocrinolog fiindca daca e gineco, nu se vindeca, doar se previne sau se elimina cu operatie

| Bloock explică (pentru Dana2103):

Sfarcurile sunt moi dar daca le apas in san se simt ca niste bilute in ele

| Dana2103 a răspuns (pentru Bloock):

La endocrinolog