| Andrei67792 a întrebat:

Salut. Am 18 ani si 1. 75cm. Vreau sa mai cresc macar 3cm. Daca fac exercitii speciale pentru inaltime si iau niste suplimente oare as reusi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Lorena6879 a răspuns:

E bine înălțimea asta la 18 ani,
Iubitul meu are 16 ani și are 1.70 cm înălțime, deci deprinde de genetică.
Ești ok la înălțimea asta. Nu ați face griji

| Whitesnake99 a răspuns:

Nu. Doar cu hormon de crestere sintetic (HGH) pentru inca 10 ani de acum in doze destinate regimului de antrenament pentru culturisti. Te costa mii de euro pe an si iti risti si viata dar iti mai garanteaza vreo 3-5cm maxim. Si oricum, ar fi trebuit inceput mai devreme, la 15-16 ani ca sa aiba rezultat maxim.

| Andrei67792 explică (pentru Whitesnake99):

Esti prost sau te prefaci? In 10 ani poate si mor... cum sa tin un regim asa de lung?

| Whitesnake99 a răspuns (pentru Andrei67792):

Tu esti prostul, prietenas, daca la varsta asta crezi ca se poate creste in inaltime prin suplimente sau exercitii si nu stii ca tine de genertica sau interventie prin metode artificiale la nivelul hormonal. Daca erai mai atent la orele de biologie, nu mai aveam discutia asta acum. Asa intrebare cretina, asa raspuns cretin, dar valid ti-am dat. Te-am educat, stai linistit, n-ai pierdut nimic.

| Andrei67792 explică (pentru Whitesnake99):

Unele suplimente pot ajuta la cresterea in inaltime. Da. Depinde si de genetic dar poti influenta si geneticul. Nu am vrut sa te jignesc si nu are rost... pentru ca ne vom certa aiurea prin mesaje si chiar nu are rost. Tu ce varsta si inaltime ai?

| Whitesnake99 a răspuns (pentru Andrei67792):

1.85/22 de ani. Ce relevanta are?

| Andrei67792 explică (pentru Whitesnake99):

Am intrebat