| PumpkinDoll a întrebat:

Am 18 ani si consum alcool destul de frecvent cam de vreo 3 ani de zile,dar din luna noiembrie am inceput sa beau aproape in fiecare seara cam 3, 5l de bere sau 4.Aseara am baut un Ciucas de 2, 5l pe care de obicei il beau fara probleme,nu se punea problema de greata dar aseara dupa ce am baut,am vomitat si am vazut voma ca era cam inchisa la culoare si am folosit lanterna de la tel,pe jos se vedea numai rosu si precizez ca n-am mancat nimic ieri, de la ce poate fi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

O fi de la mâncarea de vineri... Nu are de la ce altceva sa fie, daca nu ai mâncat nimic clar nu stai rău cu colesterolul, glicemia sau alte porcarii de genul asta. In plus berea e un produs natural, deci sănătos, care îți curata rinichii. Si ficatul, bineînțeles. Daca te mai simți rău de la bere, treci le distilate, ca alea mai si dezinfecteaza. Daca nu se vad îmbunătățiri, încearcă cu Mona, dar vezi, nu filtrata prin paine, sa nu te trezești cu vreo alergie la gluten.

| JackR a răspuns (pentru regis):

Daca avea alergie la gluten, era mort de mult, pentru ca berea este facuta din cereale dure, cu continut ridicat de gluten!winking

| regis a răspuns (pentru JackR):

Așa e, mi-a scăpat "detaliul" asta. Dar macar am pus un posibil diagnostic, poate chiar de a colo vine problema, o fi o banala alergie la gluten.
Sau poate chiar e mort deja, cel puțin din punct de vedere social sigur este...

| johnnny123 a răspuns:

Un om care bea 4 litri de bere pe zi nu ar trebui să se mire atunci când se simte rău, ar trebui să se mire atunci când se simte bine.

| JackR a răspuns:

Sa bei 3.5-4 litri de bere zilnic nu inseamna "consum de alcool", inseamna un fel de clisma facuta pe partea gresita a tubului digestiv! Copil tembel, care se crede bautorul lui peste'!

| PumpkinDoll explică (pentru JackR):

N-am zis ca ma cred bautorul lui peste si n-am baut numai bere de 3 ani de zile, dar m-am referit la bere pentru ca asta am baut cel mai des, acum hai sa sarim cu jignirile

| JackR a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Crede-ma, nu te-am jignit. Nu esti decat un pusti teribilist, care se crede "special" pentru ca bea de rupe, fara discernamant sau vreo urma de control. De fapt, nu esti decat un biet mascarici. Si pe mascarici nu-i jignesti, doar razi de ei.

| Alynescu22 a răspuns (pentru JackR):

Dupe cum se vede tu esti mascaricul aici nu cred ca esti in masura sa judeci pe cineva la cum vorbesti judecate pe tine insuti e treaba lui ce face cu viata nu e treaba ta daca vrei sa ajuti ajuta nu critica parerea mea este ca esti plin de errori si din cauza asta vorbesti asa sau te.ai nascut tu prea destept ma gandes cam ce realizar ai #prostul care se crede destept

| PumpkinDoll explică (pentru JackR):

In primul rand beau singur, cand sunt acasa, nu beau in baruri ca sa caut atentie si sa ma cred ''special'' cand ma vede lumea, nu ca m-ar interesa prea mult ce cred ei si nici macar nu ma cunosti

| JackR a răspuns (pentru Alynescu22):

Cand ai sa faci efortul sa scrii corect in limba romana, am sa fac si eu efortul de a-ti raspunde. Pana atunci, vezi-ti de treburile tale!

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Salut, ce zici tu acolo e urat rau, eu zic sa fugi la doctor prntru ca este posibil sa ai vreo inflamatie, gastruta, inceput de ulcer de la atata bautura pe stomacul gol.
Si fara gluma si fara misto, alt lucru mai bun in afara sa bei in fiecare zi minim 2 L de bere n-ai gasit, ce naiba esti tanar, te autodistrugi singur.
Alcolul este bun si el baut cu rost dar nu in cantitati industriale pentru ca in timp te imbolnaveste foarte rau de la impotenta pana la cancer, Doamne Fereste de asa ceva.
Pune mana si fugi la doctor, nu sta ca stai pe sanatatea ta, iar daca nu poti lasa alcolul, cere ajutor.

| eliancodrut a răspuns:

Berea poate fi si aliment, dar si otrava. Culoarea vomei este de la ficat si fiere, dar nu-i sigur. Poate fi si de la o ulceratie a aparatului digestiv. Ceea ce inseamna ca ai inceput sa ai probleme cu ficatul. Dar nu putem sa-ti dam sfaturi medicale pe internet. Dar... iti recomand sa nu mai bei, macar o perioada. Am cunoscut cativa bautori de bere. Unii se simt bine. Doi au murit, unul la 38 de ani si altul la 42. De ciroza. Dar trebuie sa specific ca acestia s-au apucat de baut bere la o varsta adulta, nu din adolescenta. Pe unul l-am cunoscut indeaproape: bea 1-2 peturi de bere de 2 litri pe zi. Si el bea tot acasa, dar a murit la spital. A stat in spital viu doar cateva ore. Altul, tot bautor de bere, dar putin mai in varsta, a plecat de la crasma si cand a ajuns acasa i-a spus sotiei ca simte ca s-a sparte ceva in burta, ca toata burta ii este inundata. Dupa 15 minute a murit. Acidul i-a perforat stomacul. Berea produce foarte multa aciditate (de aceea unii mai pun sare ca sa mai reduca din aciditate), care roade la peretii stomacului si la ficat, mai ales cand stomacul este gol, deoarece fierea nu mai are puterea de a produce substanta de anihilare a toxinelor (intre care acidul este pe primul loc). Eu am baut odata 4 beri si am sughitat, din cauza acidului, 6 ore.

| Alynescu22 a răspuns:

Problema grave nu este daca ti.ai revenit si eu am baut 4 5 an grav pana lesinam dar m.am lasat nu de tot te sfatuiesc si pe tine la fel consumul de alcol zilnic provoaca dependenta si daune in organism este declarat cel mai puternic drog pe glob, ai vomitat probabil ca nai mancat si n-ai fost bine dispus si cateodata beam 2 sticle de vodka sau whiskey si nu aveam nimic iar cateodata beam 5 sute de vodka si eram mort vomitam etc dar daca spui ca ai vomitat rosu nu ai specificat daca era si sange, adica nu vreau sa te sperii dar daca e cu sange nu prea e bine deloc dar deodata ce bei si trece ceva timp si vomiti, voma isi schimba culoare adica cum ai baut tu bere nu vomiti tot bere la culoare gen oricum sfatul meu este sa o lasi mai moale pentru binele tau ca esti tanar adica daca o sa continui asa e posibil ca la 30 de ani sa ajungi cu cateva boli grave si n-o sa mai poti sa bei nimic

| PumpkinDoll explică (pentru Alynescu22):

Acum, dupa ce am vazut aseara, m-as bucura si daca as mai prinde 30 de ani

| Alynescu22 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Nu te speria frate ca nu se moare asa de repede de la bautura ce.l mai probabil nu t.ia mai suportat stomacul pentru ca nai mancat dar nu ai cum sa te imbolnevasti asa de grav in 4 ani plus ca tu bei bere bere nu are asa multa putere cum este taria cel mai probabil la tine este de la acidul din bere adica bagi prea mult acid in tine asta s-a intamplat dar te doare ceva acum? si eu beam inainte pana imi dadea sangele pe nas plus alte substante care le bagam in mine + 4 5 6 cafele si n.am nimic asa ca nu te speria esti tanar merge ficatul brici acum dupe 35 40 ani e nasol cu bautura ca nu mai merge ficatul bine dar acum nu te speria ca nu patesti nimic dar pe viitor fa o pauza si evita consumul zilnic adica daca tot o sa bei ca e greu sa nu mai bei deloc ba si tu vinera sambata duminica si restul zilelor sa se regenereze organismul