| P1dgey a întrebat:

Salut
Am 18 ani si sunt clasa a XII a
Pe la sfarsitul clasei a XI a am inceput sa pun kilograme in plus (aveam 65 kg, 1.70 m) asta deoarece nu prea mai faceam efort fizic ci stateam toata ziua in casa si ma jucam jocuri video
Acum am ajuns la 1.72 si ~ 84 kg
Imi puteti recomanda o dieta, nu foarte costisitoare, dar eficienta?
As dori sa ajung pe la aproximativ 70 kilograme
Voi incepe sa fac si exercitii fizice, atata timp cat ma vor ajuta sa scap de aceste kilograme nenorocite
Astept raspunsuri
Multumesc
(PS: Sunt baiat)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Arii2 a răspuns:

Sala. Sa nu mananci dupa 6

| tinatinaro a răspuns:

Sfaturi pe care și eu le-am urmat și chiar au dat roade:
1. Renunță la produsele cu multe calorii, gen chipsuri și ciocolate. Citește eticheta și vezi câte calorii conține fiecare produs.
2. În loc să mănânci dulciuri optează pentru fructe.
3. Evită produsele din făină gen pâine, paste pe cât se poate.
4. Renunță la băuturile proaste, bea numai apă, ceai/cafea fără zahăr. Apa are 0 calorii.
5. Bea apă caldă și ceai verde cald. Ceaiul verde te va face sătul, iar apă caldă ajută digestia.
6. Fă exerciții fizice. Caută pe net antrenamente și fă-le acasă. Înainte de antrenamente bea ceva cald ca să transpiri mai ușor și eventual pune-ți un hanorac.
7. Mănâncă puțin și des și nu mai mânca după ora 7.
8. Uneori numără-ți caloriile. Să ai unele zile în care mănânci mai puțin.
9. Mănâncă doar când ți-e foame.
10. Bea dimineața pe stomacul gol un pahar de apă caldă cu 4 felii de lămâie.

| Gabriela_Urucu_1984 a răspuns:

Salut!
La varsta ta nu se impune un regim strict alimentar, ci doar o dieta si un program regulat al meselor. Sfatul meu e sa mananci 3 mese principale pe zi, in care micul dejun sa fie masa cea mai importanta:alune, nuci, fructe, cereale cu iaurt, diverse pateuri facute in casa cu paine, cascaval, etc, masa de pranz 2 fekuri de mancare, dar nu imbuibare, iar seara(dar nu mai tarziu de 18.30) un iaurt cu cereale, un ou fiert, o salata usoara, fructe sau legume dupa preferinta... daca totusi ti se face foame inainte de culcare poti bea un pahar cu lapte sau iaurt. Si cat de multa miscare. Nu ai voie sa mananci nimic intre mese, ci doar sa bei apa! Garantat in 2 luni vei pierde pana la 8 kg! Succes! Nu uita: multa apa si multa miscare!