| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani si am nevoie de seriozitate maxima. Sufar de testicul necoborat congenital drept. Cel stang este perfect functional, are caracteristici normale. Nu am simtit niciodata dureri, nu am probleme in erectie si nici in eliminarea spermei.
Problema cea mai mare este ca nu am fost niciodata la medic si nici parintii mei nu stiu despre problema mea, mi-a fost rusine sa le spun, mai ales la o varsta ca aceasta, am tinut doar pentru mine crezand ca nu este ceva foarte grav.
Cum as putea sa ii spun mamei acest lucru sau daca stie cineva un site unde pot lua legatura cu un doctor urolog online sau telefon, nu stiu ce sa fac prima data, sunt foarte ingrijorat.
Oare la 19 ani se poate face operatie de coborare sau extirpare ar testiculului? de obicei atunci cand temperatura corpului meu este mare, testiculul drept coboare jumatate, il simt, e aproape la fel de mare ca celalalt dar nu coboare tot. va rog sa imi oferiti cate un raspuns celor spuse mai sus si cum as putea sa ii spun mamei la varsta asta problema mea? unde sa ma duc prima data?
Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut. Totul tine de tine. Sunt părinții tăi. Dacă îți e rușine, spune i tatălui tău prima data. Dar eu zic sa lași rușinea deoparte fiindcă e sănătatea ta în joc. Succes

| Mihai720 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și referitor la celelalte întrebări? Cunoști vreun caz ca acesta sau aproape la fel?

| anonim_4396 explică (pentru Mihai720):

Prietena mea, studenta la medicina, spune ca ori nu-l ai, ori a rămas blocat pe canalul inghinal, ori a rămas în regiunea lombara, ori l ai avut și a involuat imediat după ce a apărut. Cel mai bine este sa te duci la un doctor care sa te consulte. Medicina online nu e buna de nimic și oricine te poate deruta. Take care

| Mihai720 a răspuns (pentru anonim_4396):

Îl simt doar când temperatura este ridicata în corp. Însă operatia mai poate avea loc la vârsta mea? 19 ani? Cum sa fac sa ii spun mamei? Nici măcar părinții nu știu asta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Btw, scuze ca nu am fost atent și nu am citit tot. Cred ca se poate coborî prin operație. Nu sunt sigur de asta. Urologia este specializarea la care trebuie sa te duci dacă vrei sa contactezi un doctor

| Mihai720 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci la vârsta de 19 ani încă pot exista soluții nu de coborâre nu? Adică încă se poate găsi o soluție la aceasta vârstă?

| anonim_4396 explică (pentru Mihai720):

Tu sus ai zis ca suferi de testicul necoborat congenital, dar jos spui ca nu ai fost la doctor. Congenital înseamnă din perioada de când erai embrion(asta trebuiau sa știe părinții tăi), dar tu întrebi cum sa le zici. Cred ca ai cautat pe internet și ți ai dat singur diagnosticul. În cazul asta cele 3 diagnostice de mai sus sunt cele plauzibile. Eu zic sa te duci cât mai repede la doctor. Nu mai cauta prostii pe internet. Ia ți inima în dinți, spune le alor tai și mergeți la urolog. Și asta e pentru oricine vede articolul, dacă aveți probleme de sănătate fugiți la doctor, nu mai căutați pe internet. Orice om cu un calculator și cu conexiune la internet poate sa scrie un articol ce tine de medicina