Întrebare recomandată | emanuel199333 a întrebat:

Am 19 ani si vreau sa ma apuc de sala si vreau sa stiu daca este o problema ca am scolioza dubla si nu fac recuperare, mai vreau sa bag si creatina sau proteine care dintre cele doua le recomandati si au efect mai bun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Eu am avut scolioza acum nspe ani si cu gimnastica medicala, intr-un an de zile am rezolvat problema. De ce nu tratezi intii scolioza?

| Assu53 a răspuns:

Parerea mea ar fi ca sa nici nu te gandesti sa te duci la sala daca ai probleme cu coloana, ca se va agravawinking consulta un specialistwinking

| alexandruth a răspuns:

Creatina tine apa in corp, proteinele te vor afecta si cand renunti la ele, masa musculara iti va scadea. Scolioza se va agrava daca nu e tratata. Iti recomand sa faci kinetoterapie, sa iti rezolvi mai intai problemele cu spatele si dupa aceea sa te apuci de sala. Si eu am avut scolioza, dar problema ta e putin cam delicata fiindca esti la o varsta inaintata. Deci, nu te apuca de sala ca vei regreta, fiindca sanatatea e pe primul loc, nu aspectul fizic.winking

| Cosmin86 a răspuns (pentru alexandruth):

Serios? Proteinele te afecteaza? Proteinele se gasesc si in mancare mah inaptule.

Proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume

Si suplimentele TOT din astea sunt facute. Daca habar nu ai despre ce vorbesti, nu mai abera.

| bogdanrvd a răspuns:

Scolioza se poate trata si la sala... multe indreptari, exercitii usoare, un program bine facut de un antrenor profesionist.
Cat despre creatina, nu ti-o recomand....proteinele sunt mult mai bune.

| Cosmin86 a răspuns (pentru bogdanrvd):

Nu exista "proteinele sunt mai bune decat creatina", nu sunt suplimente de acelasi tip ca sa le poti compara, sunt suplimente diferite care actioneaza diferit.

| XxEdwardXx a răspuns:

Salut! Mai bine fa sala, dar nu te forta, s-ar putea sa ai probleme. Si eu am facut, impreuna cu niste prieteni de-ai mei, iar unul avea scolioza. El ( baiatul cu scolioza ) facea mai usor( mai simplu ), si mai ales exerciti pentru coloana. Daca este ceva, incearca sa faci pentru biceps/triceps, dar nu iti forta coloana pentru ca vei avea si mai multe probleme.

O zi splendida,
Eduard.

| XxEdwardXx a răspuns:

Salut! Iti recomand sala, este mai sanatoasa. Am un prieten cu scolioza si a facut sala, dar ceva mai simplu. Cel mai bine este sa faci pentru bicepsi/tricepsi si pentru indreptarea coloanei vertebrale.

O zi splendida,
Eduard.