| Raducu82 a întrebat:

Salut, am 19 si as vrea de permis da nu stiu daca pot.
Am ambilopie forte si strabism si daca nu pot acum as putea dupa operatie la una dintre ele sau ambele?
Tin sa mentionez ca dreptul e grav iar stangul este aproape sanatos are putin pe acolo.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un control medical oftalmologic ar fi decisiv si corect, decat parerile noastre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De putut poti, si eu am strabism si nu e mare dificultate sa port ochelari la volan. Totusi nu stiu ce faci cu piciorul, mai bine iei masina electrica ca sa ai un avantaj.

| Raducu82 explică (pentru anonim_4396):

Ce picior? Eu vr de ochi...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raducu82):

Stiu, dar vezi sa nu te ia ameteala de la ochi si in loc sa misti piciorul pe frana, sa-l pui pe acceleratie. Se intampla foarte des cand ti se face rau de la ochi (ai zis ca ai ochi lenes, ceea ce afecteaza creierul in sensul ca nu stie care-i stanga si dreapta uneori).