| Valenziana a întrebat:

Am 2 intrebari. 1. Am fost acum ceva timp la dentist pentru a-mi pune plombe, iar la un dinte mi-a pus o plomba "mare" (nu stiu exact cat de mare e). iar ceea ce vreau sa stiu este daca mi-a scos nervul sau nu. Pot stii fara sa-l intreb daca mi-a scos sau nu nervul, avand in vedere ca a trecut ceva timp de atunci? Mentionez ca nu mi-a pus medicament si sa vin peste nu stiu cate zile. Iar 2. Cred ca am o carie, deoarece ma doare cand mananc dulce, dar doar dulce, nu si cald sau rece sau acru. Deci daca ma doare si e carie e posibil sa-mi fie afectat nervul si sa trebuiasca sa-l scoata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca te doar inseamna ca ai nerv... si ce e asa complicat sa intrebi? ca doar sunt dintii tai ai si tu dreptul sa stii

| Valenziana explică:

Faza e ca nu pot sa-l intreb pe dentist pentru ca nu mai pot merge la el, altfel n-as fi pus intrebarea asta, iar cu dintele care ma doare este altul nu ala care e cu plomba.

| IoanaaIoanaa a răspuns:

Eu iti spun din propria experienta: Daca ti-s fost pusa o plomba asta nu inseamna ca ti-a fost scos nervul. Daca doar ti-a curata maseaua cu o freza adica cu un aparat ce se roata si etc. inseamna ca a fost pusa o simpla plompa, ca sa iti scoata nervul trebuia sa-ti faca anestezie in dinte sau gingie ceeea ce cred ca nu sa intamplta. Ca sa iti scoata nervul trebuia sa-ti faca o gaura in masea si sa scoata nervul cu un ac as putea spune. Mie mi-au fost scosi 3 nervi deci stiu...acel instrument arata ca un ac cu mici denivelrari ca un surub si trebuia sa ti-l bage in masea si trebuia sa te curete cu o solutie ce miroase a clor...deci nu ti-a scos nervul ( P.S. Ti-am spus ca vorbesc din propria experitenta pentru ca mie mi-au fost scosi 3 nervi)

| Valenziana explică (pentru IoanaaIoanaa):

A vrut sa-mi faca anestezie la inceput, deoarece ma durea fiindca aveam smaltul spart (sau asa ceva), dar nu mi-a mai facut pentru ca am suportat. Am vazut ca a luat ceva ac dar nu stiu ce a facut, cred ca a pus ceva acolo, nu stiu. Dar e adevarat ca daca ti-a scos nervul iti pune medicament acolo?

| IoanaaIoanaa a răspuns (pentru Valenziana):

Da iti pune un medicament

| Valenziana explică (pentru IoanaaIoanaa):

Si crezi ca daca ma doare cand mananc dulce trebuie sa-mi scoata nervul? Asta e acum marea mea "nedumerire". Mi-e groaza pentru. ca am inteles ca odata scos nervul va trebui sa scoti odata si odata maseaua si chiar nu vreau asta. sad

| IoanaaIoanaa a răspuns (pentru Valenziana):

Nu este adevarat ca daca iti soate nervul iti scoate si maseaua laughing) Eu am nervul scos la o masea si la 3 dinti laughing) Deciii...nu este adevarat... eu zic nu ti la scos de odata ce te doare..eu cred ca ai avut o simpla carie si ti-a mai ramas pe acolo ceva sau a fost o carie mai adanca si trebuie sa-ti scoata nervul