| Ahileee a întrebat:

Am 20 de ani, 1.84 cm și 75kg.
In ultima luna mă confrunt cu o stituatie foarte dificila pentru mine și nu știu ce sa mai fac.
Totul a început acum o luna când am făcut un atac de panica foarte urat, rău excesiv fără vărsături, dar cu tremurat, palpitații, și totul parca se sfârșea. Am ajuns la urgente acolo mi au făcut analizele și bune.
După câteva zile iar am început a avea stări de panica, iar la urgente iar a fost bine. M am îngrijorat și mi am făcut analize. la stomac, la pancreas, la ficat, la scaun, urina, homoleucograma, glanda tiroida...hepatitele și toate sunt perfecte. In schimb eu nu mă simt ok. Atunci când am avut stările de rău după o săptămâna am fost testat pozitiv cu covid, simptomele au constat intr o durere de cap și putina durere musculară 2 zile.
Acum am mai bine de o luna de când mă simt așa...și așa cum:
Nu mi se mai face foame deloc. Apetitul e total lipsa, dar mănânc in ciuda faptului ca nu mi se declanșează senzația de foame.
Simt o amețeala mai tot timpul parca as fi mahmur și am reprize de "sageti" care mă cuprind când in partea posterioară a capului, când in partea superioară, când pe margini. Precizez ca n am mai avut dureri de cap, doar când au început sa mi iasă măselele de minte și când beam prea mult intr o seara. In rest n am avut dureri de cap.
Nu mă mai simt așa bine. Probleme cu mirosul n am avut, dar acum parca simtul mirosului nu mai este bine dezvoltat, trebuie sa respir adânc ca sa simt bine de tot un miros. Cu gustul e perfect sănătos.
Nu simt când trebuie sa mă duc la wc, sau când trebuie sa urinez, doar dacă sunt prea plin.
Cu scaunul ies bine, culoare și forma normala, fără pete sau altceva.mi am făcut control gastro, ficat normal, splina normala, pancreas norma, vezica normala. Totul f bine și acolo, am urmat un tratament pentru gastroduodenita dar nimic nu s-a schimbat, in afara de senzația de prea plin care mi-a dispărut.
M am gândit sa-mi fac un RMN la cap, dar in afara de săgețile care mă iau de 3-4 ori pe zi, uneori deloc nu cred ca e cazul. Am avut și lovituri la cap când eram mai mic, dar nu m au afectat cu nimic zic eu. Doctorul de la urgente mi-a recomandat un endocrin dar dacă ar fi fost ceva in neregula cu sistemul endocrin, mi-ar fi ieșit analiza la tiroida rea, presupun. Tuturor cărora le zic ca nu mi se face foame deloc, rad și mi bagă faza cu " ești îndrăgostit". Ah și apetitul sexual mi-a scăzut puțin dar nu am alte probleme legate de asta. Am avut expectoratii, acum nu prea mai am. Probleme cu somnul am, mă trezesc și de 7 ori pe noapte uneori. Simt ca nu mă odihnesc cum trebuie, dar nu simt oboseala, nu simt când mă i somnul, casc din senin. dimineața uneori mă trezesc ciudat, alteori mai bine. Parca mă simt plin de ceva așa mental, dar nu sunt o fire depresiva sau anxioasa chiar dacă am citit ca toate Orca mi se leagă, și mă regăseam in toate simptomele. dădeam de boli grave și mă speriam ca idiotul singur. Am renunțat sa mai citesc despre boli și simptome pe internet. Nu sunt o fire panicoasa, mai bine zis nu eram, in schimb acum am prins o teama de sănătatea mea.am zis ca o sa treacă, dar am depășit o luna deja și nu știu unde sa mă mai duc sau ce sa fac.
Nu știu ce analize sa mai fac sau la care medic sa mă duc pentru ca toți îmi spun ca sunt bine și rad de mine.
Ah cu atacurile de panica am urmat 1 săptămâna tratament cu antidepresive și nu le mai fac. In schimb simt o senzație de rău mai tot timpul dar nu mi vine sa vars sau altceva. Un cap tulbure.
Acum mi am mai revenit la fata, dar pana acum eram foarte foarte palid.
Simt ca iau pastile dar nu și fac efectul, încerc sa consum băuturi alcoolice moderat normal și simt ca nu mă amețesc așa cum simteam înainte. Sunt fumător și nu mi se mai face pofta de Țigara, și chiar și atunci când o fumez parca nu o simt.nu știu ce și de ce. Faptul ca nu mă mai simt mă nelinisteste teribil. N am probleme de memorie, de vorbire sau altceva. Perfect sănătos. In rest am aceste simptome foarte ciudate și de care nu știu cum sa scap. Poate o fi ceva post covid, dar nu am auzit alti prieteni care au avut și ei sa nu aibă pofta de mâncare sau sa aibă pofte lipsa. In general nu mă mai simt când as avea pofte, parca nu mi mai simt trupul și necesitățile lui in totalitate.
Dacă aveți careva niște sfaturi, mi-ar fi foarte utile. Va mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Tot ce ai descris aici este o paranoia moderata, adica urmatorul stadiu dupa panica si anxietate, cand te sperii si inventezi boli crezand ca esti cu adevarat bolnav.
Evita fumatul si tutunul daca esti atat de speriat sa sanatatea ta, fiindca alea cu siguranta agraveaza o posibila problema de sanatate, daca ea exista cu adevarat.
Mananca sanatos si regulat, 3 mese pe zi. bea 2 litri de apa si dormi noaptea, de la 10 pana dimineata, asa cum este normal si sanatos.
Invata sa te relaxezi si sa nu te mai panichezi fara motiv!

| Ahileee explică (pentru Violleta2022):

Încă mă pot controla și când încerc sa mi liniștesc gândurile, parca mă liniștesc și eu.
Asta încerc sa fac de câteva zile, am sa o țin tot așa și sper sa mi revin.
Foarte ciudat ca nu m-am mai confruntat cu așa ceva pana acum, și din ce fel de fire puternica eram, acum sunt mai rău ca o fetița.
Mulțumesc mult!

1 răspuns: