| TheSeventhSin a întrebat:

Salut, am 20 de ani si vreau sa-mi spuneti cel mai eficient mod prin care voi ati reusit sa va ingrasati.
Sunt subpoderal, am 10kg sub cat e in mod normal.
Recunosc nu fac miscare, de mancat mananc cam "rar" daca am doua mese pe zi si nici nu mananc mult parca gust de doua ori si imi trece foamea.
Ceea ce nu-i bine de loc, n-as fi asa slab dupa parerea mea daca as manca mai regulat si mai mult dar chiar nu pot.
Efectiv nu-mi vine si nici nu stiu ce as putea manca sanatos si bun...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu stim metabolismul tau dar regula generala este: consumi mai multe calorii decat arzi asta duce la ingrasare.
In cazul ectomorfilor si celor cu metabolism rapid este putin mai dificila ingrasarea.
Dar atentie ingrasarea nu aduce dupa sine beneficii, adica poti fi unul dintre cei slabi dar cu burta!
Pe de alta parte nu este suficient sa mananci doar de doua ori pe zi, nici cei care au 150 de kg nu ar trebui sa manance de doua ori (ei au nevoie de o dieta cu calorii putine dar sa manance des), nu este firesc pentru organism.Cum bine zicea cineva este recomandat sa mananci putin si des, celebrele 3 mese si doua gustari, in cazul tau poti avea fractionate mesele si in 6 reprize (adica sase mese) ca nu e problema!
Pe langa cele 3 mese si doua gustari cu singuranta tu ai nevoie de un boost, un imbold ceva de vitamine si minerale ceva suplimente alimentare, dar nici acestea nu se iau dupa ureche, ca ii merge lui georgel sau lui fanel.
Dar toate acestea ar trebui sa iti fie recomandate de un medic nutritionist, pentru ca dieta care merge la mine nu inseamna ca merge la tine sau la altcineva, conteaza genetica, organismul, factorii de stres etc etc
Apropo exista medicamente pentru cei care nu stiti date de medic care iti cresc pofta de mancare laughing daca zici ca nu iti vine sa mananci cred ca ai nevoie si de astfel de medicamente.
Pe langa asta faptul ca esti slab sa nu arate si o posibila afectiune, ceva ce nu ar avea legatura cu subnutritia ta.
Daca este vorba doar ca esti subnutrit cu siguranta ai si ceva carente e anumite vitamine cum ziceam, dar mergi la nutritionist, o sa imi multumesti mai traziu.

| Violleta2022 a răspuns:

Corect ar fi sa ai 3 mese principale pe zi, in care sa mananci sanatos si moderat cantitativ.
Cum tu esti slab si ai nevoie sa iei in greutate, iti recomand 3 mese pe zi, cu mancare sanatoasa si cantitate dubla, fata de ce mananci acum.
Un sport pe de alta parte, ti-ar face pofta de mancare, ca te epuizeaza si corpul cere sa-si faca plinul.
Nu exista NU POT, exista doar "nu vreau".
Asadar, schimba-ti mentalitatea, daca vrei cu adevarat sa iei in greutate si sa fii un om sanatos si normal.

| Sn4k3 a răspuns:

Fii in surplus caloric si o sa te ingrasi. Asta e singura metoda. Fii mai activ, ai grija sa n-ai vreun deficit de vitamine. Mananca regulat, din ce in ce mai mult, chiar daca nu iti e foame si cam asta e. O sa ajungi sa mananci mai mult cu timpul si sa ai un apetit mai mare daca faci asta.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Si eu eram subponderala, aveam 42 kg îmbrăcată la o înălțime de 1, 64. Si nu am crescut in greutate pana nu am trecut la dieta total vegetariana. Am ajuns după aceea sa ajung si la 65 kg. Acum am puțin peste 50. Dar nici nu vreau mai mult. La mine aceasta a fost soluția. Si niciodată nu as mai renunța la ea.

| Eteda a răspuns:

Cineva mi-a zis odata ca daca vrei sa te ingrasi trebuie sa mananci des si putin( absolut orice vrei tu) chiar daca n ai pofta, ambitioneaza te sa mananci putin si des, odata la 2 ore. Dar daca tu asa esti de fel, nu ai ce face... si inca o intrebare, cati ani ai? Ptr ca de obicei unii baieti sunt slabuti in tinere si sa ii vezi peste cativa ani ce frumusei sunt, asa masivi laughing asta am realizat eu

| TheSeventhSin explică (pentru Eteda):

Am scris mai sus, am 20 de ani 177 si 60 de kg (Da, n-am spus si cate kg sau ce inaltime am) as vrea sa ajung macar la 70 de kg daca nu chiar undeva la 73-75 maxim.

| Simpatic a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Cel mai bun sfat pune banuti deoparte si mergi la un specialist, medic nutritionist el va sti cum sa abordeze probleme stiintific, iti va face un set de analize ceva dupa aceea iti va prescrie o dieta si vitamine etc
noi nu putem sti, eu de ex. pot sa pun si 1 kg pe zi fara sa exagerez si sa il dau jos abia intr-un an, am alt metabolism, mananc altfel decat tine.
Nu este exclus sa faci si sala, dar atentie foarte multi care fac sala pentru ca ei sunt ectomorfi puri si vad pe unii care-s ectomorfi cu accente de mezomorf (De care si eu ma sperii cateodatawinking si nu uita ca am 90 de kghee hee si vor si ei sa fie a aceeia intr-un timp scurt si ce fac atunci? compromisuri! nu e ok, atat ingrasatul cat si slabitul trebuie sa se faca lent, da-i organismului timp suficient, nu il agresa.
Nu stiu daca sfaturile mele sunt prea inteligente dar eu asa as proceda daca as vrea sa ma ingras, nu m-as lua dupa unul si dupa altul, ci as cauta sa inteleg cum este felul meu de a fi si ce eventuale probleme si carente de substante am in corp. Apoi as incepe cu un regim de asta pro masa musculara sau pro ingrasare dar doar sub supraveghere, ca daca bagi acum calorii si carbohidrati in tine s-ar putea ca colesterolul sa o ia razna, deci nu o faci intr-un mod sanatos.