| alexandru1014 a întrebat:

Am 25 de ani, la vârsta de 18 ani m-am trezit intr-o dimineața cu pulsul mărit undeva la 140 de bătăi, m-am speriat foarte tare și am fugit la urgentă..acolo mi s-au făcut mai multe analize de inima și nu mi-a ieșit nimic. După care am stat o sapt internat la Spital unde mi s-a făcut ( EKG, HOLTER 24h, radiografie etc și un test de efort) nu mi s-a găsit nimic la inima, iar de atunci și pana in ziua de azi din când in când mai simt câte o bataie puternica in piept sau mai multe batai una după alta și îmi vine sa tușesc pentru ca simt ca rămân fără aer.
Mi-e frica sa mai fac sport. Dacă a trecut cineva prin așa ceva, mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate e C19 sau atac de panica

| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ai tu se cheama ATAC DE PANICA si nu are nimic de'aface cu inima, plamanii sau alte organe, care-s sanatoase.
Din cauza unei frici interne, iti induci atacul de panica si ajungi sa crezi ca mori sufocat.
Asta este o problema psihica si se poate rezolva daca mergi sa vezi un psihiatru.

| sierra1 a răspuns:

"m-am speriat foarte tare și am fugit la urgentă...a trecut cineva prin așa ceva"

de fapt dacă ții la tine, mai du-te odată la analize complete (e o prostie să ne dăm cu părerea despre sănătatea ta)

| Andreeush a răspuns:

Asta se numește atac de panică.

| Frank51 a răspuns:

Probabil sunt aritmii, am patit foarte des in anii trecuti, dar mi-a trecut fara sa fac nimic.

| JicaContra a răspuns:

COSMAR, ai auzit de cuvantul asta?!?
dar de FAPTUL ca de majoritatea viselor nu iti aduci aminte?!?

deci eu zic sa faci sport linistit, NU AI NICI PE DRACU'!

| Dana1999 a răspuns:

Se poate sa ti fi crescut plusul de la vreun cosmar de care nu ti amintești. Nu e nicio problemă. Pulsul creste cand faci sport, sex dar si cand dormi.

| JicaContra a răspuns (pentru Dana1999):

Exact asta am scris si eu, si abia apoi am citit raspunsul tau!
99.99% ca asta e problema lui, un cosmar de care nu isi aduce aminte!

| ella63 a răspuns:

Băiatul unei rude de ale noastre, ia metoprolol de 25 mg pentru puls mărit. E tânăr și el. Mai răruț cu cafeaua, cola și alte excitante. Sa iei calciu și magneziu, daca ai lipsa