| AcelasiDarNuMereu a întrebat:

Salut, am 64 kg si am facut deadlift cu 100 kg iar acum ma inteapa ochiul stang, ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

O sa treacă.
Stai relaxat, nu face efort, hidratează-te suficient.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Data viitoare nu-ti mai baga greutatile in ochi si o sa fii mai bine laughing

| RoCkKiD a răspuns:

In momentul in care ridici ceva foarte greu, presiunea in partea superioara a corpului e crescuta pentru ca muschii abdominali sunt incordati la maxim pentru a sustine coloana in timpul efortului.

Problema cu presiunea asta e ca dace destul demare poate duce la dezlipiri de retina sau chiar la sangerari prin diferite locuri, printre care si creierul.

Pe scurt, e o idee forate proasta, mai ales daca nu esti destul de antrenat, uita-te la clipul cu Eddie Hall cand a batut recordul la deadlift si vezi cum sangera peste tot, in plus a declarat ca vederea i-a revenit abia peste cateva zile.

Eu zic ca prima idee, sa te duci de urgenta la un oftalmolog ca sa se uite daca retina iti e in regula, spune-i exact ce ai facut si ce simptome ai. Dezlipirea de retina nu mai e operabila daca ajunge sa se cicatrizeze.

| Brizbriz a răspuns:

Ei bine... yoga sau meditatie
e clar ca ai facut prea mult efort si ti s-a marit serios tensiunea, deci ar trebui sa faci, ceva care sa te relaxeze... daca esti in stare (eu meditatie reusesc foarte rar mai mult de 1 minut)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă înțepătura persista, consulta un medic. Simplu!

| NunuNini a răspuns:

Mergi la oftalmolog. Probabil de la efort ti-a plesnit ceva.
Nu neglija cu ochii.

| TheStrategist a răspuns:

Trebuie să consulți un medic dacă nu îți trece. E din cauză că te-ai forțat prea mult.

Răspuns utilizator avertizat
| peanut003 a răspuns:

Sa nu te mai fortezi atat. progreseaza usor si treptat

| AcelasiDarNuMereu explică (pentru peanut003):

Ma refer in legatura cu intepatura de ochi

| Saiko93 a răspuns (pentru AcelasiDarNuMereu):

Inchizi geana si te scarpini cu un deget curat. Atentie sa nu iti intre in ochi laughing pff

| libearcafan2002 a răspuns:

Scoate l ca dupa nu mai inteapa

| libearcafan2002 a răspuns:

Recomand masaj la tampla, frectie la picior de lemn, preworkout pus pe rana ca sa absoarba toata negativitatea, daca nu merge, vezi ghimbir cu patrunjel, are jamila o reteta cu creveti, mana antaia