| buium a întrebat:

am 85 de kg, 1.82 h, 16 ani si vreau sa slabesc cateva kilograme vara asta, cu ce as putea sa incep?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că eşti băiat ( n-ai precizat )...

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERAL ( prea "plinuţ" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 73 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 12 de kg peste greutatea IDEALĂ; aşa că, poţi "da jos" cele 12 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune!

| Levelstar a răspuns:

Ai putea urma o dieta sanatoasa. Aceasta fiind cu: morcovi, salata, ridichi, mere, pere, (ai grija, fara sa fie facute la mixer, da?)conopida si din cand in cand niste ridichi ori castraveti. Cel mai si cel mai important este sa eviti carnea si muraturile in primul rand si in al doilea rand sa nu care cumva sa te atingi de mancare nesanatoasa deoarece iti va strica tot ce ai facut la sala. In felul acesta vei slabi 20kg pe zi. Si sa iti mai zic ceva legat de altele. La sala sa nu te obosesti prea rau, sau cand alergi ai grija la ritmul de viteza. Inima nu are voie sa bata dintr-o fractiune de sec. in alta, altfel vei incepe sa ai febra musculara din cel in cel mai afectuoasa si la urma nici nu mai vei putea sa alergi. Degeaba ii vezi pe cei din filme,, 101-102-103 -genoflexiuni-'' pentru ca acolo sunt doar trucuri nu si altceva. Aceasta dieta este folosita de aproximativ 70% din oamenii care au auzit de ea. Sper sa o alegi pe aceasta, noroc!

| Argelean a răspuns:

Salut! Iti sugerez sa mananci mai putina carne mai putine dulciuri si sa faci cat de mult sport:sa joci fotbal, sa mergi cu bicicleta/pe jos etc.Ca sa slabesti bea numai apa plata si manca cat mai natural:fructe, legume etc. Sper ca te-am ajutat, funda?

| LoveBlueSky a răspuns:

Buna!

Ei bine, dupa inaltime nu cred ca ar trebuie sa slabesti foarte mult.
Cel mai usor mod de a slabi este de a face miscare macar 30 de minute pe zi.
Ti-as recomanda sa nu mananci intre cele 3 mese importante ale zilei si sa mananci cat mai multe fructe si legume.Nu numai ca te ajuta sa slabesti, dar si sa fi cat mai sanatos.
Oricum, iti doresc bafta!

| Agnesia a răspuns:

Incearca dieta ruseasca. Nu ti-o mai scriu, caci e lunga. Stiu ca e super.
http://gandul.md/dieta-ruseasca-cum-slabesti-30-de-kilograme-in-doua-luni/