| Bloock a întrebat:

Salut, am 92 kg si 1.73m, ar trebui sa slabesc undeva la 20kg. Sa ma apuc de slabit sau sa incep sa mananc multe proteine si sa fac sala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Dacă ai posibilitate îți recomand să mergi la un nutriționist. Regimul hiperproteic este o etapă a dietei după ce ai parcurs altele mai întâi, deci nu, nu e întocmai soluția cea mai bună să consumi doar proteine.
Dacă nu poți merge la nutriționist, încearcă să urmezi câteva reguli simple, practic să îți schimbi stilul de viață.
Este foarte importantă hidratarea, deci ar trebui să consumi minim 2 litri de lichide (apă plată preferabil), nu sucuri, energizante, alcool etc deoarece vei facilita digestia.
Evită mâncarea prăjită, grăsimile, produsele de patiserie, foietaj, fast food-urile, dulciurile, chipsurile. Mănâncă alimente preparate la aburi sau cu foarte puțin ulei.
Pune accent pe salate, piept de pui, iaurt, ciorbe, supe, ficăței (au un conținut ridicat de fier), fructe (nu banane, struguri, pere - au un conținut mai mare de zahăr), pește.
Trebuie să ai 3 mese principale și 2 gustări. Micul dejun ar fi bine să fie mai consistent. La gustări poți mânca un fruct, iaurt, puțin fistic/caju sau alune.
Și mișcarea este importantă, încearcă să mergi pe jos sau să faci sport. Dacă mergi la sală în primul rând ți-ar face bine niște exerciții de aerobic sau să faci cardio (bandă, bicicletă), nu să te apuci de greutăți deoarece vei "pune" mușchi peste grăsime și o să ai impresia ca te-ai îngrășat. Întâi slăbești și apoi poți trece la "tras de fiare".
Nu uita că somnul este foarte important! Încearcă să nu pierzi nopțile și să adormi la ore corespunzătoare pentru a avea un somn odihnitor.

Toate cele bune și mult succes!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Apuca-te de slabit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te consulți cu un nutriționist.

| AnastasiaK a răspuns:

1. Oricum mananci proteine, altfel erai mort.
2. De ce sa nu te apuci de slabit IN TIMP CE faci sala?

| Anonima163333 a răspuns:

Sa te apuci de slabit. Uite cateva sfaturi:
1.Fa mult sport, minim 45 de minute pe zi.Multi au fost multumiti de exercitiile cardio.Se gasesc o multime de astfel de exercitii pe net.
2.Bea multa apa, minim 2, 7 l pe zi.
3.Ia cina inainte de ora 19. Ceva usor, oricum.
4.Mananca echilibrat,der renunta la dulciuri,fainoase, grasimi, prajeli, fastfood, sucuri acidulate.Consuma multe fructe si legume.Lactatele si ouale sunt bune, de asemenea.

| ValentinGabi a răspuns:

Apucă te de slăbit aleargă mult, fă sală, o alimentație corectă, mult somn