| larisacazacu a întrebat:

Salut, am aflat de un tratament impotriva cosurilor, acneei:tinctura de propolis si mibazon, si ca acest mibazon se gaseste doar in farmaciile veterinare din Romania, in Moldova nu le gasesti, vreau sa-i intreb pe acei ce cunosc acest tratament daca pot sa gasesc acest mibazin si in Moskova, caci am intrebat de el in Moldova si in Romania si nu se gaseste in farmacii veterinare. va rog ajutati-ma. FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| 23partyboy a răspuns:

mibazonul este un unguent cu scop veterinar,de fapt este o combinatie de antibiotice,teoretic baceteriile care produc cosurile pot fi sensibile la unul sau mai multe antibiotice din unguent,propolisul sau tinctura nu au nicio interferenta cu acest proces. Ceea ce este important de spus este ca poti fi alergica(fara sa stii) la unul din antibioticele din unguent,bacteriile pot dezvolta rezistenta fata de aceste antibiotice(pentru ca le iei dupa ureche) iar atunci in graba numai scapi de acnnee,in plus concentratiile de antibiotic au fost calculate pentru animale,nu cred ca conformatia ta este similara cu cea a porcului sau a unei vaci,asa ca poti reactiona nasol.Cel mai bun lucru e sa consulti un dermatolog pentru o medicatie potrivita, iar daca e sa folosesti medicatia empiric exista Brevoxylul sau retin a unguentul, dealtfel foarte eficciente

| Zulicious a răspuns:

In Romania se gaseste.stiu pentru ca am cumparat eu.Dar te anunt ca nu este foarte bun.Cel putin la mine nu a avut niciun efect. happy

| SuperFanRap a răspuns:

Numai stiu...
eu le folosesc de 2 saptamani si nu vad niciun rezultat crying
Asta daca Dumnezeu ne-a inzestrat cu tenuri foarte proaste crying