| Watermeluna a întrebat:

Salut.
Am aproape 13 ani.
Am cateva probleme. Stiu, is rea la explicat, dar sa zicem...:
1)
Deci, eu de vreo 3 ani am avut foarte MULTE drame. Si cand zic foarte multe, is mai multe de 10.
Ba ca cica am lovit o fata, ba ca am mintit, ba ca am ranit sentimentele nu stiu cui, ba ca nu stiu ce am facut. Am avut o gramada de persoane in viata care tipau la mine si ma insultau (cu proasta, idioata, mincinoasa, retardata, c*rva, etc.). Nu erau din familie, erau tot de varsta mea.
Si, de vreo doi ani, daca fac ceva (cum ar fi sa mint) si trebuie sa ma intalnesc cu de ex. prietena care am mintit-o, imi bate inima EXTREM de tare, de abia mai pot respira si simt ca mi se pune un nod in gat. Uneori sunt aproape sa plang. Adica mie imi e frica ca o sa imi pierd prietenii, sunt satula sa sara pe mine toti si sa ma insulte, dar mai ales ca nu vreau sa ii pierd.
Cum pot sa nu imi mai fie asa frica?

2)
Am inceput sa am foarte multe simptome de TOC (tulburare obsesiv-compulsiva). NU ma diagnosticez singura, nici voi nu va puteti neaparat sa va dati seama, dar sa va dati macar cu parerea.
Astea is simptomele care le am:
(Inafara de aia cu curatatul obsesiv)
Ticuri
Obsesii (ma tot gandesc la chestii creepy, incomfortabile fara sa vreau)
Vreau mereu sa aranjez chestii (daca vad niste carti ca nu is puse bine parca mintea imi "spune" ca CHIAR trebuie sa stea bine, si asa ca ma duc si le ordonez)
Ma irit usor de multe ori (nu stiu daca asta ii simptom de TOC sau nu, dar ma rog)
Daca pocnesc din degete la mana dreapta, parca "ar trebui" sa pocnesc si din mana stanga, in egala masura
Imi e foarte frica sa nu ii ranesc pe altii sau sa nu fac greseli
Imi e frica sa nu ma fac de ras
Nu ma lasa inima sa dau lucruri de care am avut nevoie dar acum nu mai am

3)
Bine, poate ca ii din cauza dezvoltarii sau cv de genul chestia cu simptomele astea dar sa zicem.
Am si niste simptome de Tulburare Bipolara:
Ma irit usor (cum am spus si mai in sus)
Imi schimb foarte repede starea
Am de multe ori niste mici perioade in care de ex.: devin EXTREM de fericita, dar dupa 5 minute devin posomorata, fara niciun motiv in general
Am de multe ori perioade in care ma simt foarte creativa si motivata, dar peste 20 de minute simt parca ca nu am chef de nimic
Uneori simt ca imi e foame dar nu am pofta (poata ca asta e din cauza ca nu beau multa apa)

IMPORTANT:
Nu zic nimic fals in legatura cu simptomele, adica le am pe toate care le-am mentionat.
Si in legatura cu ticurile, am fost cumva prea tulburata in trecut si mi s-au format?
Ar trebui sa ma duc la terapist?

P.S Poate ca nu am facut o explicatie foarte buna dar nvm,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexAL275 a răspuns:

În primul rând, cred că ar trebui să te calmezi. Nu te ajută cu nimic faptul că te gândești la lucrurile astea.
În al doilea rând, noi nu suntem în măsură să te ajutăm, noi doar ne dăm cu părerea, cel mai indicat ar fi să apelezi la un psiholog. Revenind la problema cu insultele, pentru că e o problemă, ar trebui să fii indiferentă, să nu-i bagi în seamă sau pur și simplu să le zâmbești, asta îi va deranja foarte rău, vor crede că nu te afectează cu nimic, asta e și ideea. Problema cu mințitul, după părerea mea nu este o problemă, toată lumea minte. Da, nu-i frumos să minți, mai ales persoanele cele mai importante din viața ta, dar uneori este necesar. Dacă ai spune mereu adevărul, nu cred că ar fi nici așa bine. Poți să mai minți, dar să nu-ți faci obicei din asta, doar când e necesar. Dacă exagerezi, nu va mai avea nimeni încredere în tine. Îți bate inima repede în prezența prietenei tale, deoarece ți-e frică că-și va da seama că minți.
În privința obsesiilor, a schimbări stării de spirit și a fixurilor pe care le ai cred că e ok, nu zic normal. Cel puțin și eu am unele fixuri. Când văd că e dezordine practic înnebunesc și eu îmi pocnesc degetele, am o obsesie pentru mânerele de la uși( trebuie să le văd mereu în sus), nu-mi place când văd geamurile deschise (le închid imediat), nu-mi place când am becul aprins în cameră( îmi place întunericul). Toate astea sunt normale, în afară de cea cu mânerele de la ușă, bine, de obiceiul ăla prost am scăpat, mi se părea cam straniu. Încearcă să te calmezi, să te gândești la altceva, să ieși în aer liber, să citești o carte, să te uiți la un film, să practici poate un sport sau să ieși pur și simplu la alergat. Și mie mi se schimbă starea imediat, câteodată sunt trist și devin fericit, câteodată sunt plictisit și după motivat. Asta e, starea se schimbă, depinde ce gândești în acel moment. Sper că te-ai calmat măcar puțin. Încă o dată îți spun, asta e părerea mea, ideal ar fi să vorbești cu psiholog. Mult succes!

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu le dai importanță, scapi de ele mai ușor.

| NarcisIfrim a răspuns:

In viata cand vrei sa pastrezi niste persoane, sau iti e frica sa le pierzi, atunci le vei pierde.
Nu trebuie sa tragi de persoane sa ramana langa tine.Iti pasa prea mult si asta te face sa iti pierzi stima de sine.
Si in legatura cu chestiile de mai jos,faci asta din lipsa de ocupatie,daca ai gasi ceva de facut,iti va creste si stima de sine si nici nu ai mai avea timp sa te gandesti la alte lucruri.
NU AI NEVOIE DE PSIHOLOG, ai nevoie doar de tine sa iei initiativa, sa faci ceva cu viata ta, sa nu mai astepti de la altii sa te valideze, sa iti placa tie de tine si sa te accepti asa cum esti.
Totul tine de tine!

| Molusca a răspuns:

Bună ziua! Aceste simptome, le ai fiindcă ai fost mereu certată, din diferite motive și îți este frica sa nu te certe cineva sau să te descopere făcând diferite fapte. Liniștește, și nu încerca să minți, în general nu mai comite(fă) fapte neadecvate. Sper că te-am ajutat.

| 2FanMessi2 a răspuns:

Eu iti recomand sa bei de 2 ori pe zi ceai de tei, menta, musetel.
Au efecte care combat stresul, si ti-as recomanda sa te duci la un psiholog. Nu te gandii ca esti nebuna pentru ca mergi la psiholog acolo mergi pentru ca ai nevoie de sfaturi si de motivare. Si eu am patit aproape la fel acum 1 an. Si niciodata sa nu-ti fie frica de greseli, pentru ca de aia te faci de ras. Trebe sa faci un pas in fata si sa fii plina de curaj in ceea ce faci. Sper ca ti-am fost de folos.