| Andrei200320 a întrebat:

Salut, am avut de două ori un șoc in timp ce făceam sport, un fel de heart atack si m-am speriat si de atunci mi-e frica de inima mea să nu fac infarct. Am 20 de ani, nu beau, nu fumez, dar nu mă pot relaxa. O perioadă făceam sport doar ca să mă relaxez și să arăt ok dar mă supraantrena des si nu mă simțeam mai bine, eram mai epuizat psihic si fizic si mereu mă gândeam că o să lesin sau mai rău, plus sunt cam ipohondru, citesc mult de pe net si îmi face mai rău, vă rog vreau sfat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

"plus sunt cam ipohondru citesc mult de pe net si îmi face mai rău vă rog vreau sfat"

Sfat: Nu mai citi de pe net.

Doctorii au nevoie de ani de pregătire, nu devin doctori căutând simptome pe net.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stai linsitit ca nu ai avut atac de inima deloc, acelea au fost doar simple ATACURI DE PANICA si de la atata lucru nu faci infarct, tomcia pentru ac esti ipohondru si-ti induci aceste stari de panica.
Ar trebuii sa iei in serios vizita la un psiholog sau pishiatru, ca sa primesti ajutorul necesar sa nu mai faci atacuri de panica.
Si ica ceva: nu ami citi pe net toate porcariile, mai bine uita-te la un film cu happy ending, sau la comedii ori desene animate.ori citetsi carti de aventuri, de dragoste, orice este usor si frumos.

| Andrei200320 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult de tot ????????????

| Andrei200320 explică (pentru Andrei200320):

Scz pentru semnele întrebări? nu stiu de ce sau pus?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si daca crezi ca ai facut "heart atack" cardiologul la care ai fost ce ti-a zis? Adica sincer, eu daca faceam de 2 ori "heart atack" eram de mult la cardiolog la consult.

| Andrei200320 explică (pentru suntserios):

A zis că n-am nimic

| sierra1 a răspuns:

" avut de două ori un șhoc... un fel de heart atack... vă rog vreau sfat"

sună urgent la 112 cât mai ai timp!

| Andrei200320 explică (pentru sierra1):

Nu de odată în zile diferite?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu mai citi de pe net. Fă gimnastică și plimbări.

| Freya1 a răspuns:

În primul rand trebuie sa îți menții calmul dacă vezi ca ceva la inima nu e ok.Stiu ca pare prostesc ce spun,dar panica și agitația face pulsul sa crească și te vei simți mai rău.

Ideea e ca da,poate sa fie de la efortul fizic mai intens,sau de la un atac de panica dacă tot spui ca ești ipohondru.Dar treaba e ca posibila ta ipohondrie sa fi aparut după acel incident si atunci nu mai e asa ieșit din comun.
Pentru liniștea ta,poți sa mergi la un control,ba chiar doua (medici diferiti) controale la cardiologie ca să eviți posibilitatea unei tahicardi.
Eu una sufăr de tahicardie, dar am aflat abia după ce am avut doua crize mai urate de inima dintre care una tratata la urgente (asa a aflat de problema, pana acolo mi s-a spus ca sunt în regula indiferent ce ekg-uri am facut).Dar sa nu te panichezi legat de tahicardie, nu mori de la ea, nu faci infarc decât în cazuri excepționale la care ție nu ți se aplica.
Mergi a medicul de familie, sau fa direct programare la un cardiolog.Cu doi/trei bănuți îți faci un ekg și un consult și te mai liniștești.

| ParvuDoina a răspuns:

Nu mai citi de pe net că îți faci mai mult rău, mergi la medic că acolo vei primi sfaturile necesare.