| Alex19081 a întrebat:

Salut,am avut o arsura de gradul 2b la picior acum cateva zile si am fost la spital ca sa ma curețe si sa ma panseze, doctorul de acolo a spus sa tin bandajul doar daca ies afara ca sa nu ma infectez si cat timp stau in pat sa las piciorul liber si sa folosesc un spray de la ei.
Si acum deasupra arsurii s-a făcut o coajă cum se fac la niste zgârieturi minore
Este ok? Sau este ceva mai rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Da, este OK.
Crusta se formeaza deasupra ranii deschise, ca proectie naturala pe perioada vindecarii, iar dupa formarea pielii noi, crusta trebuie lasata sa cada singur!

Doctorul a spus foarte bine sa lasi rna sa se aeriseze, sa nu fie pansat.
Si daca iesi din casa, pansarea trebuie pusa foarte lejer, sa nu se lipeasca in rana, doar sa apere de praf, de infectie.
Daca s-ar pansa, atunci pansamentul se poate lipi in rana, iar la schimbarea pansamentului crusta noua se rupe, rana greu s-ar inchide.

Urmareste doar sa nu iasa puroi de sub crusta, fiindca puroiul indica o infectare si trebuie tratat ca atare!
Sanatate multa!

4 răspunsuri:
| Focutza a răspuns:

Face parte din procesul de vindecare. E ok

| aditimus a răspuns:

Daca face coaja inseamna ca se vindeca, sa nu rupi coaja si nu recomand o baie in zona arsurii o perioada.

| RKBlue a răspuns:

Coaja e un semn al vindecarii.
Sigur ai observat ca si la rani simple apare o coaja.Asta reprezinta ca rana incepe sa se vindece.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa te lanseze? In ce, in muzică? Si te a lansat?