| Colllide a întrebat:

Salut, Am avut o entorsa la glezna si am purtat ghips timp de 21 de zile dar nu am mai fost la spital sa dau ghipsul jos din cauza covid-19 si l-am dat jos acasa dar ma doare foarte tare glezna cand calc.
Ce pot sa fac sa-mi treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Nume6 a răspuns:

E normal să te doară din moment ce practic tu nu ai mai folosit-o glezna de 3 săptămâni. S-a înţepenit articulaţia gleznei la fel ca ghipsul pus pe picior. Mergi în ea chiar dacă te doare, dar nu alerga! Mergi încet, fă exerciţii cu ea: Flexeaz-o când în dreapta, când în stânga. Când in sus, când in jos incetișor. Ar trebuie ca în 4-5 zile să dispară de tot. Multă Sănătate!

| Colllide explică (pentru Nume6):

Multumes, dar imi poti arata niste exercitii usoare care sa le fac?