| Anonim33332132 a întrebat:

Am avut o fractura dubla de mandibula, am fost imobilizat 5 saptamani (nu am putut deschide gura), iar in urma cu 6 zile mi-au fost date sarmele jos, dar nu pot deschide gura decat foarte putin si daca incerc sa deschid mai mult ma doare acolo la incheietura la maxilar unde a fost rupt. Si vreau sa va intreb daca e normal sa ma doara, sa nu pot deschide gura decat foarte putin si in cat timp o sa ma refec in totalitate? Sarmele mi-au fost date jos acum 6 zile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Nu ai cum sa te refaci perfect in 6 zile. Da, in timp te vei reface si durerile vor disparea definitiv.
Iar daca vrei ca sa nu apara complicatii, trebuie sa asculti de medic la perfectie si sa nu deschizi gura mai mult decat iti spun ei.
Oricum, eu zic ca este un progres foarte mare. Suntem curiosi si cum ai ajuns in situatia aceasta.
Oricum, multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Man, doctorii nu stau pe TPU. Mergi la u profesionist si vei afla raspunsuri concrete.

| Raven a răspuns:

E absolut necesar să întrebi medicul ce trebuie făcut pentru recuperare. Eu n-am avut problema ta, în schimb am avut niște extracții chirurgicale și, la momentul vindecării, nu mai puteam deschide gura nici cât să bag un pai între dinți. Mi-a zis să forțez în fiecare zi câte puțin, cu coada unei linguri de lemn. Prin ''forțat'' nu trebuie să înțelegi în mod brutal/violent, ușor, încet, doar cât să încerci să-ți convingi gura să se deschidă mai mult laughing
dar, repet, eu n-am avut problema ta și va trebui să-ți întrebi doctorul.