| VSynKOff a întrebat:

Salut, am avut o otita in urma cu 2 saptamani dupa ce am luat niste picaturi mi-a trecut in 3-4 zile acuma iar a revenit durerea si doare din ce in ce mai tare in plus mi s-a umflat obrazul foarte tare si a inceput sa ma doara si maseaua nu pot deschide gura nu pot manca sau sa vb pentru ca ma doare maxilarul noaptea nu pot dormi si daca adorm ma trezesc in 2-3 ore, o sa ma duc in 2-3 zile la medic as vrea sa stiu daca exista ceva medicament care sa calmeze durerea i-au nurofen dar nu prea isi face treaba. Mersi mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Pentru calmare incearca Aulin, dar ai grija ca este destul de puternic. Sfatul meu este sa te duci la Urgente, pentru ca poti avea probleme mult mai mari. Poti face otomastoedita, adica o forma grava de otita care duce la perforarea timplanului. Eu am trecut prin asta si a fost nevoie de operatie. Acum auzul la urechea cu probleme este sub 25%.

| VSynKOff explică (pentru adryang78):

O mica intrebare cand ai avut problema cu urechea te durea doar urechea sau toata partea stanga cu tot cu obraz?

| adryang78 a răspuns (pentru VSynKOff):

Uneori aveam dureri doar la ureche, in interior, parca. Alteori ma durea toata partea. Nu-mi amintesc foarte exact, au trecut ceva ani de-atunci.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

De la otită NU ar trebui să ţi se inflameze maxilarulsau obrazul/faţa!

Vezi alte detalii la linkul :
https://www.medicover.ro/......-tratament

http://www.sfatulmedicului.ro/Infectiile-urechii/infectiile-urechii_474

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la o masea/dinte ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.