| Beyourself1245 a întrebat:

Salut. Am avut o problemă cu tensiunea arteriala acum doua săptămâni. Am renunțat la Coca-Cola și am redus semnificativ consumul de cafea. Tot din acesta cauza am avut probleme cu tensiunea. Am făcut un exces de Cola și cafea în aceeași zi.
Acum, de câteva zile mă simt ok, însă mai am momente când pe parcursul zilei mă simt obosit și am o stare de somnolenta (asta după ora 16). Eu mai și fumez. Posibil sa fie și din cauza asta? Fumatul creste tensiunea arterială?
Am 3 zile de când mă simt chiar bine. După amiază mă simt obosit și seara mă simt super ok. Vreo părere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cola fara zahar nu inseamna mare lucru, are prea putina cafeina ca sa te afecteze.

| Utilizatornew25 a răspuns:

Buna, da și fumatul poate să-ți mărească tensiunea arterială, foarte bine că ai renunțat, deoarece nu doar inima e mult mai bine, ci și ficatul care te obosește. Asta poate totuși să fie, un ficat puțin mărit și de-asta să mai simți oboseală, poți face niște analize să fi sigur, iar daca îți ies în regulă, să încerci să dormi minim 10 ore per noapte, ca, corpul să-și recapete energia! Sper că te-am ajutat!

| Beyourself1245 explică:

De aceeași părere sunt și eu. Mi e teama sa nu fie vorba de Diabet tip 2. Azi am mâncat o prăjită cu multa cacao.
E vreo posibilitate sa fie Diabet?
Am ajuns acasă și mă simt puțin obosit, starea de somnolenta a dispărut. Probabil și din cauza muncii, faptul că nu am băut cafeaua de dimineață etc.

| bookofknowledge a răspuns (pentru Beyourself1245):

Am gresit eu la informatii, insulina chiar daca ar avea efectele spuse de mine se schimba repede nivelul ei in sange(cateva ore), chestia care te oboseste e lipsa dopaminei, tot de la zahar.
Ai un test de sange care spune trigliceridele si glicemia? mai sunt si altele pe acolo dar atat imi amintesc din toate, cred ca era si colesterolul, oricum daca trigliceridele sunt mari inseamna ca ai sansa sa dezvolti, iar daca glicemia pe nemancate mare, nu e nevoie de specificare.

| Beyourself1245 explică (pentru bookofknowledge):

Revin cu o noua informație.
Astăzi, toată ziua m-am simțit și mă simt în continuare bine. Am ajuns la muncă, mi am băut cafeaua, am fumat o țigară și mi am inceput activitatea. La plecare, tot bine m-am simțit și am mâncat un ștrudel cu ciocolată și am băut o sticla cu apa.
Am urinat astăzi cred că de vreo 4-5 ori.
Nu asta e problema. Diabetul se manifesta altfel, alta simptomatologie.
Eu sunt de părere că e toate aceste chestii se bazează și sunt din vina stresului de la locul de munca și viața de zi cu zi?

| bookofknowledge a răspuns (pentru Beyourself1245):

Mergi la cardiolog pentru tensiunea mare, ei au ppresciu medicamentatia pentru asta.
Dar la ceea ce ai scris legat daca e legat de oboseala:
E o posibilitate, mai ales daca nu ai un hoby, daca incepem sa facem aceleasi actiuni de sute de ori o sa ne plictisim, nu conteaza daca e cel mai bun joc, sau orice ar fi, de asta de multe ori trebuie sa mai facem si alte chestii sa iesim din aceasta cutie.
O alta posibilitate e sa fii obosit daca jobul e foarte stresant, si nu ai timp suficient sa te refaci in weekend.
Poate sa fie si o mica oboseala de la renuntarea la cafea si la zahar (organismul se simte molesit), pana cateva zile pana se obisnuieste cu noul stil de viata(sa obisnuit cu zahar si cu cafea).

| Supainstant a răspuns:

Fumatul creste TA, dar e important sa o si masori. HTA nu e o boala simptomatica, poti sa ai salturi hipertensive si sa nu simti nimic. In schimb, daca esti agitat te poti astepta sa iti creasca TA, se intampla oricui. Incearca sa o masori de cateva ori pe zi (de exemplu de trei) in momente in care esti linistit si nu ai facut efort in ultima jumatate de ora. Si incearca in general sa limitezi stresul la care te expui (stiu, mai usor de zis decat de pus in practica)