| nuconteaza777 a întrebat:

Salut
Am băut alcool azi cam jumate de litru de șampanie, dar am avut probleme cu ficatul (am avut intoxicație fatală cu paracetamol)
Acum am dureri in dreapta sub coasta( mă înghimpa )
E ceva grav? Sau va trece de la sine? Ce sa fac? Durerile persistă încă de ziua după ce am terminat sa mai beau

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să treacă de la sine.
Sper că ai învățat o lecție.
Alcoolul este toxic, adică otravă.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Paracetamolul e otrava pentru caini, pentru ca ficatul lor nu ii pot face fata
iar pentru oameni e bine sa ai ficatul sanatos ca sa iei o pastila de paracetamol la cam 4-5 ore
presupun ca tu dupa ce ai baut bine ai luat cel putin 3-4 pastile odata, asta inseamna sa o cauti cu lumanarea aprinsa

| nuconteaza777 explică (pentru CarcotasulVesel):

Am băut 30 pastile de 1000 mg, de doua ori mai puternice decât cele obișnuite, adică rezultă că 60 pastile de paracetamol cu doza de 500

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru nuconteaza777):

Ma bucur ca esti aici si scrii, sincer, iar la fel de sincer, sunt metode mult mai painless sa te sinucizi, nu sa iti omori ficatul, am inteles ca o sa ai niste cosmaruri extreme pana mori!

| nuconteaza777 explică (pentru CarcotasulVesel):

As scrie o istorie întreaga despre simțurile mele când eram deja pe moarte a 3-4 zi

| CarcotasulVesel a răspuns:

Stai langa o bomba nucleara si apesi pe buton, mori intr-o miime de secunda si nu mai apuci sa simti nici o durere big grin
de unde iei bomba nucleara? eu de unde sa stiu, de la aprozar.

acum serios:
sigur ca iti spun, dupa care raman fara cont si eventual imi mai si bate politia la usa, nu stiu daca ai observat dar e ilegal sa te sinucizi in tara asta, iar daca te pufneste rasul pentru ca "dupa ce mor, ce o sa imi mai faci" ei bine, ar trebui sa plangi:
1. daca nu reusesti sa te sinucizi ajungi la casa de nebuni
2. daca VREODATA cineva face un lucru care poate fi considerat ajutor sau instigare la sinucidere, poate sa fie acuzat de omucidere, NO SHlT!

| nuconteaza777 explică (pentru CarcotasulVesel):

La mine sinuciderea nu a mers cu paracetamol dar am scăpat de casa de nebuni și de poliție

| Anachmr12 a răspuns:

Du-te la Medic cred ca nu mai trebuie sa bei s.au după ce bei mananca un cățel de usturoi anulează efectul bauturi încearcă