| sjgdhsa a întrebat:

Salut, am baut azi 3 energizante in decurs de 2 ore adica cam 240 mg de cafeina pot pati ceva? Vreau sa precizez ca consum energizante cam o data la o luna doua si doar 1-2 maxim dar azi nu stiu ce am avut de am consumat asa o doza de mare si nu consum nici cafea deci continutul meu de cafeina este aproape zero mereu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MedionTcO a răspuns:

Salut! Stai calm, cofeina poate duce la tulburari de ritm cardiac, palpitatii, insomnie, atacuri de panica si hipertensiune. Cofeina este si un diuretic, astfel incat te-ai putea confrunta si cu deshidratare, ceea ce duce la stari de oboseala si performante scazute. Adica, exact opusul a ceea ce promit bauturile energizante.
Daca pana acum ai avut un stil de viata decent, nu patesti nimic grav, cel mai probabil lipsa de concentrare.

| sjgdhsa explică (pentru MedionTcO):

Multumesc o sa stau in pat 3-4 ore pana fispare efectul cofeinei si nu o sa fac efort sa nu am palpitatii.

| MedionTcO a răspuns (pentru sjgdhsa):

Nu te speria. Ai grija sa nu consumi in excess. Dauneaza.

| sjgdhsa explică (pentru MedionTcO):

Simt un mic discomfort in zona inimii e normal dupa atata cofeina?

| MedionTcO a răspuns (pentru sjgdhsa):

Da,tocmai am scris sus ce ai putea pati.Ritm cardiac crescut si hipertensiune.

| sjgdhsa explică (pentru MedionTcO):

Scuze ca te disper e prima oara cand beau asa mult energizant eu find obisnuit cu o doza de 250 ml la o luna doua si nu prea stiam efectele la asta mult energizant oricum daca e ceva sa ma doara mai tare chem ambulanta, multumesc mult ca m-ai linistit eu de obicei sunt un pic mai speriat la chestii de astea. Mersi pentru atentie multa sanatate.