| anonim_4396 a întrebat:

Am cateva intrebari la care caut un raspuns pentru a le rezolva:
1. Rod unghiile, cum pot scapa de acest tic?
2. Este bine sa beau Nescafe 3 in 1 la ibric?
3. Cum pot scapa de fumat? Chiar am incercat sa ma las si nu reusesc.
4. Ce ar trebui sa mananc si ce nu pentru a avea o alimentatie sanatoasa?
5. Ce tip de apa trebuie sa consum? Plata sau minerala?
6. Ce ar trebui sa iau pentru a-mi imbunatati memoria? Trebuie sa retin o cantitate mare de informatii, anul acesta am BAC-ul.
7. Este de ajuns alergatul zilnic sau aproape zilnic pentru a antrena toti muschii si pentru a avea un corp sanatos? Vreau neaparat sa mai slabesc, am o inaltime de 1.9 metri si o greutate de 85 de kilograme.
8. Este bine sa storc sau nu cosurile?
9. Este bine sa consum dulciuri, fast-food, sucuri acidulate, etc?
Multumesc anticipat celor ce ma vor ajuta, acord funda, astea au fost toate.
Numai bine!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Tinna666 a răspuns:

1.si eu am avut problema asta si pentru a scapa de ea, imi bagam degetele in piper
2.este bine sa renunti la el, nu face decat sa te agite pe moment.il poti inlocui cu ceai verde
3.iti poti face un alt obicei.banuiesc ca fumezi cand esti stresat sau cand te plictisesti.eu de exemplu mestec guma cand sunt stresata, poti incerca si tu.sau cand iti vine sa fumezi, fugi la sala, fa miscare
4.trebuie sa ai un echilibru.sa mananci de toate. poti imcerca dimineata sa mananci un iaurt cu tot felul de seminte si cereale(iaurt in care tu sa bagi cerealele, nu gata cumparat asa si iti recomand sa ocolesti iaurturile cu 0% grasime.alea numai iaurturi nu mai sunt),dupa masa sa mananci carne de pui/vita/peste cu ceva garnitura de legume(fara cartofi,poti incerca mazarea,fasolea verde,mixurile de legume care contin morcovi,porumb, fasole verde etc) si cu o salata de cruditati(rosii, ardei, castraveti, salata verde) si seara o supa sau o ciorbita sau ceva usor si intre mese, indicat este pe la inceputul zilei sa consumi fructe.cauta ca atunci cand mananci sa ai cat mai multe culori in farfurie.
5.clar plata
6.ce zici de odihna(cel putin 8 ore de somn) si o alimentatie echilibrata
7.alergatul iti antreneaza toti muschii.da, este foarte bine sa alergi zilnic sau aproape zilnic si vei obtine rezultate in timp intr-un mod sanatos. poti plusa cu sarit coarda, bicicleta si urcatul scarilor.
8.nu este bine.cosurile trebuie lasate sa se vindece.pentru a preveni aparitua lor trebuie sa te speli bine dimineata si seara cu un sapun anti agnee pe care il gasesti la farmacie, apoi sa stergi fata cu un disc de vata demachoant si tonic dupa care sa te hidratexi(eu folosesc nivea). daca ai puncte nerge si vrei sa le scoti, trebuie sa te speli bine apoi sa stai cu fata in baie de aburi din ceai de musetel sa se deschida porii, apoi le scoti punand discuri de vata pe degete ca sa nu iti faci rani, apoi te speli bine si te hidratezi.
9.pai cam astea sunt alimentele care trebuie ocolite, deci nu este bine.dar cum suntem oameni si nu ne putem abtine, o data pe saptamana, duminica de exemplu iti poti face o pofta.sa bei un pahar de suc, sa mananci o ciocolata sau orice pofta ai tu dar cu simt.

| ProfessionalGaming a răspuns:

1: Doar renunta! Ai putea sa iti autoadministrezi socuri electrice de fiecare data cand faci asta.
2: Nu e bine sa bei Nescafe 3 in 1 in general!
3: Inlocuieste activitatea asta cu altceva! Ca si spartul semintelor... Sau iei cate o bomboana de menta de fiecare data cand iti vine sa fumezi...
4: Nimic cumparat de la magazin.
5: Plata.
6: Nu te mai masturba! Memoreaza fiecare detaliu din punct de vedere logic.
7: Nu e necesar sa slabesti. Greutatea ta e buna.
8: Daca stii cum, e bine. Daca nu, iti raman niste urme urate...
9: nu.

| BiancaXoXo a răspuns:

Deci, 1. Incearca sa te controlezi singur, nu am cu ce sa te ajut aici laughing
2.idk
3. Trebuie sa ai ambitie, incearca sa nu mai ai pachete de tigari prin casa sau
sa mai stai in compania unor persoane in timp ce fumeaza deoarece te tenteaza laughing
4. Incearca cat mai mult fructele si legumele, produsele lactate si carnea. Evita grasimile. Nu pune foarte mult ulei la mancare. Fara fast food laughing
5. De preferabil plata.
6. Exista pastile de 'memorie' sau ceva de genu' la farmacie. Am consumat si eu.
7. Incearca sa faci mai multe exercitii fizice, macar 30 de min in fiecare zi. Incepe usor iar dupa incearca sa avansezi cu exercitii mai grele pe zi ce trecee.
8. Nu le stoarce. Se poate sa lase urme, asa mi s-a intamplat mie. Da-le cu crema.
9. Poti dar foarte rar. Adica nu tot timpul sa mananci fast food sau sa bei sucuri acidulate. Poti sa iei o mica gustare dupa mesele principale. Sper ca te-am ajutat laughing. Am scris ce stiu eu.