| Flacără0000 a întrebat:

Salut, am cautat acum niste calmante sub forma de pastile pentru Anxietate, dar nu am gasit nimic concret, cine a avut anxietate poate sa imi spuna va rog cum pot scapa de ea, ceva pastile sau nu stiu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru tablete mergi la medic! Medicul de familie iti va da o trimitere la specialist. Dupa diagnosticul specialistului vei primi medicamente, daca trebuie. Altfel, sfaturile unora de aici, de pe net, sunt total contraindicate si nefolositoare putand creea probleme si mai mari.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut,

Raspund doar pentru ca ai spus acel "nu stiu" de la final happy, inseamna ca esti deschis si la alte propuneri, nemedicamentoase?
Da, poti sa mergi la psiholog sau sa incerci diferite pastile, ca stopstress si altele mai puternice. Si chiar ajuta totul.

Insa, pe langa asta... o alta metoda, care tine mai mult de tine, ar fi sa constientizezi problema. S-a demonstrat ca daca stimulezi mecanic unele parti de creier, prin diferite metode, poti sa dormi linistit, sa simti un anumit gust sau sa fii fericit mereu. La fel se poate face si prin ganduri big grin
Daca tu chiar vrei cu adevarat sa fii fericit, atunci poti sa fii fericit (prespun ca esti baiat, de asta ma adresez asa).

Daca abandonezi ideile pe care le ai acum, cu ce ramai? Aceasta este o cale mai frumoasa de a scapa de anxtietate, insa multa lume nu o face pentru ca... nu vor, nu vor sa fie deschisi cu adevarat si sa treaca de bariara in care chiar ei isi spun ca pot scapa de asta.
Dar repet inca odata, aceasta este o metoda, una mica, poate daca mergi la un pdiholog te-ar ajuta mult mai mult, nu insinuez ca tu gandesti intr-un anume fel, nu judec.

Vorbeste despre ce te deranjeaza, sigur undeva in mintea ta, este o problema sau ceva ce te nelinisteste. Ce este? La ce te gandesti? Ai anumite dorinte si ai vrea sa se intample? Cum este relatia ta in raport cu alte persoane?
Ce te-ar face fericit?

Prima etapa ar fi sa vorbesti despre asta, sa te cunosti.

| WhiteLife a răspuns:

Daca este un diagnostic pus de medic, tot el îți va da și tratamentul corespunzător. Nu poți face rost de aceste medicamente daca nu ai prescriptie, nimeni nu ți le va elibera. Poți încerca diverse tratamente pentru stres, ceaiuri (StresClin, Calmogen, ceai de lavanda etc) până ce ajungi la medic, insa nu te vor ajuta prea mult. Magneziul este bun, dar nu va vindeca acea cauza, și nici să iei foarte mult.

| AliGab a răspuns:

Poti avea acele stari de anxietate si fara sa ai acest diagnostic. Poate esti obosit, poate iti lipseste un mineral sau poate suferi de HTA...un diagnostic si tratamentul aferent numai un medic ti-l poate oferi. Daca totusi suferi doar de oboseala, poti folosi ca "tratament" homeopat SedatifPC. Pe mine m-au ajutat sa recuperez niste nopti nedormite si nu mi-au creat dependenta. Sarbatori fericite!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te auto diagnostichezi. Nu te auto tratezi. Mergi la medic si vezi ce iti spune, ce soltutii are si daca iti prescrie ceva. Când este vorba de probleme legate de sanatatea mentala, tratamentul medicamentos se evita pe cât posibil, la inceput de obicei se cauta solutii naturale. Nu trece direct la pilule, mai ales fara sfatului doctorului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,ia pastile ca ai sa vezi unde ajungi asa. Iti recomand terapie, nu pastile. Pastilele nu rezolva nimic.

| al0o0o0 a răspuns:

Din cate stiu eu, ele nu pot fi eliberate fara prescriptie medicala. Daca ai fost diagnosticat(ă) cu anxietate atunci inseamna ca ai fost la cineva specializat.Incearca sa contactezi respectivul doctor si sa-i explici ca ai nevoie de acele pastile si de ce. Daca el va considera necesar acest lucru iti va da o prescriptie cu care poti sa mergi sa le iei de la farmacie.Altfel,nu stiu cum ai putea sa faci rost de ele.De fapt, nu ar fi indicat sa incerci sa faci rost de ele fara aprobarea unui medic.

| InOrOut a răspuns:

Nu recomand pastile care fac dependenta. Magneziul e mineral de care avem nevoie zi de zi si nu e toxic. Daca e grav ia 3 magnerot de 500 de 3 ori pe zi. Daca e mai putin grav ia magnevie expres 2 pe zi. Daca e slaba rau anxietatea ia 1 plic magnevie expres. Si berea ajuta. Dureaza minim 6 luni sa treaca. Trebuie sa inlocuiesti starea de frica cu altceva, gen nervozitate, fericire, orice altceva in afara de frica. Ti-a aparut nodul in gat? Fa testul asta si zi rezultatele: https://atlas.app/ro/teste/test-depresie-anxietate-stres-dass (da pe butonul roz incepe testul)