| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am de ieri pe un deget o basica cauzata de la o arsura pe care am atins-o recent. Ar trebui sa intep cu acul basica sa se scurgă lichidul acela sau sa las sa treacă de la sine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Lasa basica asa, n-o deranja! Lasa-l cel putin o saptamana, doar dupa aceea s-o intepi.
Cand pielea arsa dedesubt se va regenera /vindeca, atunci besica se va usca si pielea veche (care acopera acum besica) va cadea natural.

| darrio2007 a răspuns:

Se va sparge singura. E bine ca sa nu rupi pielea dupa ce se sparge.

| JicaContra a răspuns:

Daca o intepi, o scurgi si cureti pielea de pe ea si o dezinfectezi, atunci se v-a vindeca mai repede, si fara probleme, DAR, o sa usture de o sa iti vina sa te imbeti

daca o lasi sa se vindece de la sine, o sa dureze mult, si daca ai vreo problema medicala, s-ar putea sa faca, complicatii

deci, tu decizi tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poți să o spargi, să storci tot lichidul acela iar după aceea să ungi cu cremă de gălbenele și să-ți pui un plasture în zona respectivă.

| IONY81 a răspuns:

Si eu am pățit, am pus degetul pe oala fierbinte... Dar nu am pus nimic, s-a spart ea singura si in 4 zile mi.a trecut