| vclaudiu7 a întrebat:

Salut, am devenit de aproape o luna vegan, nu mai mananc carne, branza, ma rog stiti voi. Lapte consum doar de cocos/soya.
Am pofta de mancare dar oricat as manca, nu pot sa pun si eu 1kg, 2. Slabesc pe zi ce trece.
Am ajuns la 66.9 si cand devenit vegan aveam 69-70. Totusi am pofta de mancare ma gandesc sa nu fie o problema.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Nu are treaba cu dieta, pur si simplu nu manaci destul sau ceea ce manaci este sarac in calorii mai ales daca esti raw vegan.

Ce as recomanda ca si incepator fara cunostinte de nutritie este sa fii in contact cu un medic si sa iti fac analizele la intervale regulate in functie de ce recomanda medicul. Dieta vegetariana implica putin mai multa munca si atentie decat una normala pentru ca trebuie sa mananci anumite plante care sa te ajute sa compensezi pentru ceea ce nu poti lua din carne.

| vclaudiu7 explică (pentru RoCkKiD):

Pai si ca vegetarian nu consumi carne dar ce poti sa mananci?

| RoCkKiD a răspuns (pentru vclaudiu7):

Alte alimente care contin proteine, B12. Poti cauta pe net pentru ca exista o multime de articole dar nu stiu daca sunt si in romana

| vclaudiu7 explică (pentru RoCkKiD):

Multumesc happy

22 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Mai bine vegetarian decat vegan, asta cu vegan mi e pare o prostie si cei care au inventat-o.
Vegetarian e altceva poti manca branzeturi, peste etc mi se pare o prostie sa nu ai proteina si din surse animale, cu toate propaganda pe care o fac ei cum ca proteinele din surse animale sunt nocive, bine ca sunt ei destepti, din stevie nu poti sa traiesti prea mult timp sanatos si sa ai si putere si concentrare etc

| vclaudiu7 explică (pentru Simpatic):

Dar eu am putere si din potriva, traiesti mult mai sanatos fata daca consumi carne, si de exemplu poti lua Spirulina care are cu 60% mai multe proteine decat are orice tip de carne, ca sa-ti imaginezi. Eu mai mult mi-as dori doar sa nu consum carne sau peste, in schimb pot sa mananc branza, dar nu vreau laptele de vaca. Eu consum doar lapte de soya sau cocos, mi se pare mult mai bun mai ales combinat cu niste miere dimineata cu cereale de ovaz happy

| Sn4k3 a răspuns:

Pai e logic. Fiind vegan presupun ca nu mananci mancaruri cu multe calorii si slabesti daca esti in deficit caloric.

| vclaudiu7 explică (pentru Sn4k3):

Dar o sa slabesc in permanenta, fara oprire? Nu ma opresc la un moment dat? Adica na, fac si sport.

| Sn4k3 a răspuns (pentru vclaudiu7):

Pai te ingrasi/slabesti in functie de cate calorii mananci, asa functioneaza treaba. Atat timp cat esti in deficit caloric, slabesti. Deci mananca mai bine, mai ales ca mai arzi si calorii prin sport. Si pentru o dieta echilibrata/sanatoasa ai nevoie de toti macronutrientii (proteine, grasimi sanatoase, carbohidrati complecsi).

| vclaudiu7 explică (pentru Sn4k3):

Dap, proteine sigur iau din alimentatia mea, aici vine urmatoarea parte: Grasimi sanatoase: Nu am idee ce grasimi sanatoase si daca sa merg sau nu la un nutritionist sa vorbesc cu el, probabil imi poate da el o dieta strict vegana, sau ma rog, de ce nu si vegetariana, eu singurul lucru pe care vreau sa-l schimb la dieta mea este sa mananc sanatos, gen fructe legume multe, fara carne sau peste happy Carbohidratii...nu prea mananc de fel de exemplu dulce, adica nu mananc chips-uri, zahar, nu beau sucuri de orice fel, doar apa. Nu stiu ce ar putea contine acesti carbohidrati complecsi. happy Mersi de informatie si daca ai o idee despre ce te-am intrebat sa raspunzi te rog happy

| Sn4k3 a răspuns (pentru vclaudiu7):

Pai google it. Cat despre ce m-ai intrebat, ti-am raspuns. O sa slabesti atat timp cat esti in deficit caloric. Deci da, o sa tot slabesti daca nu mananci cat trebuie.

| FreddieM a răspuns:

Am fost si eu vegan 40 de zile, anul trecut, pe perioada postului pastelui, (dieta strict vegana, nu are legatura cu religia, sunt ateu), si cum zici tu, am slabit cred ca vreo 5 sau 6 kile, nu mai retin. Cert e ca slabesti, vrei nu vrei. Dar poate e si din cauza ca nu mananci suficient, ori ar trebui sa ai mai multe mese pe zi.
Dar imi spui ce te-a determinat sa devii vegan?

| vclaudiu7 explică (pentru FreddieM):

Mi-am dat seama de ce se intampla lumea asta, si in plus carnea nu-i buna indiferent de tot ce zice lumea ca are proteine. In ziua de azi nici nu stii ce cumperi, poti cumpara de la magazin carne si sa fie altceva. Daca nu tai tu porcul sau puiul sa stii exact ca-i carne atunci nu are rost. Si nici nu e sanatoasa happy

| Osneros a răspuns (pentru vclaudiu7):

0 cunoștințe corecte despre nutriție, dar ești convins că carnea nu-i sănătoasă. Ești mai răusir decât veganii care cred că veganismul salvează planeta.

| vclaudiu7 explică (pentru Osneros):

Carnea nu-i sanatoasa si tot asa am sa gandesc happy

| Osneros a răspuns (pentru vclaudiu7):

Faci o mare confuzie. Din "am citit 3 articole despre carne de la vegani pe net și m-au convins că carnea nu-i sănătoasă" selectezi doar "carnea nu-i sănătoasă" și prezinți asta ca ceva adevărat.
Zic să lași prostiile și să pui mâna pe ceva articole de calitate (peer-reviewed), nu prostii de Olivia Steer.

| Dalmore a răspuns:

Normal, pentru că tu trebuie să mănânci enorm la o masă ca să strângi numărul de calorii și dacă ți-ai făcut,, documentația'' pe Internet, mă îndoiesc că știi să mănânci corect, tu doar mănânci ca un șoarec evitând anumite produse. Dacă vrei să urmezi o dietă din asta, care poate să se transforme în ceva foarte nociv, consultă-te cu un nutriționist, să-ți facă ăla un plan cum trebuie.

| TheGentleman a răspuns:

Vegetarienii mănâncă carne (ocazional), în special pui și pește și mănâncă ouă și lapte, miere, așa că își iau doza de nutrienți de acolo

| Dandinelle a răspuns:

E vorba de proteine, ar trebui un regim echilibrat care sa contina si alune, nuci, avocado, quinoa. Poti sa-ti faci de exemplu orez cu lapte (de soia sau oats) si alte combinatii. Gasesti pana si pe Facebook vegan groups unde ai retete super echilibrate.

| vclaudiu7 explică (pentru Dandinelle):

Pai de exemplu la pranz mananc broccoli si peste el pune mama seminte de quinoa. Zilnic iau de 2 ori spirulina si mananc la ora 5 dupa fruct, vreo 10 migdale.

| TheBloodyHound a răspuns:

"Am ajuns la 66.9"

Si asta e doar inceputul: https://youtu.be/ndMKTnSRsKM?t=17

| vclaudiu7 explică (pentru TheBloodyHound):

Ok wtf, ce logica a avut link-ul asta? rolling on the floor)))