| UltraX44 a întrebat:

Salut, am facut niste analize pentru helicobacter pylori si am luat pastile, stomacul nu ma mai doare dar am diaree si o tratez cu pastile si tot imi revine orice as face. Poate mai am helicobacter pylori si asta imi provoaca diareea da fara sa simt durere in stomac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Analize la scaun/fecale ai facut? A iesit pozitiv pentru H. pylori? Daca da, refaci analizele ca sa fi sigur ca ai scapat sau nu. Dureaza cateva zile pana vine rezultatul si nu e tocmai ieftina analiza, dar e mai bine sa stai linistit si sa o faci.

| UltraX44 explică (pentru antimulte):

Prima data a dat pozitiv, joi trebuie sa imi vina analizele, da poate de la h.pylori am diaree?

| antimulte a răspuns (pentru UltraX44):

Da, H. pylori provoaca diaree.

| UltraX44 explică (pentru antimulte):

Da fara dureri de stomac, numai diaree.

| antimulte a răspuns (pentru UltraX44):

Sunt simptome diferite, diaree este unul, crampele sunt altul, balonari/gaze sunt un altul, nu e obligatoriu sa iti apara toate. Dar toate pot fi provocate de aceasta bacterie, am facut si eu testul, dar la mine a fost negativ, eu am probleme in continuare cu SCI (colon iritabil).