| Kpm_Deniz_1990 a întrebat:

Salut.Am fost aseara la sala si am lucrat pieptul. Am facut cu niste greutati mai mari la un aparat (100 kg), iar apoi mi s-a pus o durere in partea stanga a pieptului langa inima. Nu-mi pot da seama daca este un os sau inima. Imi pot crea probleme cu inima din cauza asta? Sau ce s-a intamplat? Mai pot face sport la fel de intens?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Daca era inima radia pe partea stanga si te durea toata cavitatea toracica, cel mai probabil esti tanar deci sansele sa fie inima sunt mici.

Eu cred ca e posibil sa te fi ales cu o ruptura musculara sau ceva afectiune similara, mergi la medic pentru un consult iar pana atunci trebuie sa intrerupri mersul la sala.

| Kpm_Deniz_1990 explică (pentru RoCkKiD):

Nu am facut mult timp doar ca am vazut o dt ca pot sa ridic si am incercat. Iar ieri am fost cu o prietena la o sala noua si am incercat si la un aparat asemanator. Eu fac sport de contact(pot sa ma duc in continuare fara porblema?)

| RoCkKiD a răspuns (pentru Kpm_Deniz_1990):

Eu zic sa opresti exercitiile pana consulti un medic. In momentul in care ti se va zice ca esti apt poti continua.

E posibil sa nu fie nimic dar daca e de ce sa agaravezi?

| Kpm_Deniz_1990 explică (pentru RoCkKiD):

Atunci bine. Multumesc mult

| Kpm_Deniz_1990 explică (pentru RoCkKiD):

Multumesc mult. Dar la 14 ani poti face probleme cu inima?

| RoCkKiD a răspuns (pentru Kpm_Deniz_1990):

Sunt mai rare la varste fragede dar nu imposibile. Eu in schimb ma referam la muschiul afectat (daca a fost asta). Cel mai sigur e sa mergi la un consult si daca ti se zice ca esti ok continui ca pana acum, iar daca nu respecti indicatiile medicului.

6 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Te-ai fortat prea mult si te dor muschii de pe acea parte, am patit si eu.