| bogdaxb3 a întrebat:

Salut.Am fost astazi la medic si am dioptria -1.50 la ambii ochii.La inceput acum 1 an aveam -0.75 la fiecare ochi. Mi-am facut ochelari la un prost insa nu i-am purtat. M-am dus la control era ok acum 6 luni -0.75 la ambii.Am mai purtat ochelari cand eram mic insa erau cu + acum am +0. A inceput un nou an scolar si trebuia sa ii port la liceu deoarece stateam in ultima banca. I-am purtat decat vreo 2 zile si au inceput sa ma doara ochii.La inceput mi-a masurat dioptriile am vazut ca era -1 0S SI -0.75 PE OD la ochelari. M-am duc la un control acum 2 luni aveam OS -1 spre -1.25 si OD -0.75 dar mi-a zis ca pot lua si -1 pe el.De vreo 3 saptamanii am inceput un tratament de relaxare pentru ochi si nu am mai purtat ochelarii noi (-1 cu -1) decat putin cand nu intelgeam ce scrie pe tabla.Cand m-am dus la control am aflat ca aveam -1.50 la ambii ochii.La OS Stiam ca o sa creasca deoarece tampitul ala mi-a dat -1 in loc de -0.75.
Este posibil ca asa repede in nici 2 luni sa creasca cu -0.75 dioptria la un ochi daca nu i-am purtat decat putin?
Credeti ca mai exista sanse daca port permanent ochelarii macar intr-un an sa ajunga la -1.Ms dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu ai miopie si la miopie dioptriile cresc permanent si nu scad niciodata. Daca nu porti ochelarii, cresc rapid. daca ii porti mereu, cresc mai lent. Nu iti vor mai scadea dioptriile niciodata de la sine, ci doar daca te operezi, dar nu te poti opera la niste dioptrii atat de mici.

| fabiola a răspuns:

Daca nu porti continuu ochelarii si in plus soliciti ochii, este posibil cresterea dioptriilor! De ce nu faci un control computerizat la optica sensiblu. Consultul este gratuit iar ochelarii (rama, lentile) sunt de calitate!

| alexeanca a răspuns:

Eu am -1, 50 si -1, 25 dar port lentile de contact. E imposibil ca in doua luni sa iti creasca dioptria atat de mult.Depinde mult de oftalmologul care iti face consultatia.Pana la 20 de ani o sa iti mai creasca sau se poate stabiliza chiar daca porti ochelari.De scazut nu scade cu mult. Poti face operatia cu laser dupa 20 de ani dar si ea are efecte temporare.Foloseste lentile de contact pentru ca nici nu simti ca le ai.http://www.contact-lentile.ro/......ausch-Lomb Astea sunt cele mai bune.

| ioana1704 a răspuns:

Mai consulta un medic. Nu te lasa pe mana unuia singur. Si cauta sa fie un medic bun cu reputatie!

| bogdaxb3 explică:

Am uitat sa zic.Sunt la mate-info intensiv si stau vreo 5-7 ore pe saptamana la un calculator de 20 inchi la 20 cm de el.

| bogdaxb3 explică:

Am fost la cel mai bun.Cine e din constanta stie:cel de la dobrogea.