| Vali215 a întrebat:

Salut! Am fost la dentist sa-mi curețe o masea care n-a fost curățată bine. Chestia este că mi-a pus niște pansament acolo sau ceva de genul, dar mi-a căzut a 2-a zi. Pe stomatolog îl mai găsesc abia peste 5 zile, ar trebui înlocuit acel pansament neapărat, sau pot sa aștept până la următoarea programare? Menționez că mă doare destul de tare și reușesc sa calmez durerea doar cu medicamente.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poți să aștepți, dacă suporți durerea.
Partea nasoală este că fără acel pansament, tratamentul stă pe loc, deci data viitoare va trebui să pună alt pansament, și să așteptați iar 2-3 zile.

| Vali215 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Suport durerea doar cu ajutorul medicamentelor. Mulțumesc!

| relian a răspuns:

Dar ce stomatolog este ala de il gasesti odata pe saptamana? Eu zic sa cauti alt dentist, daca ti-a pus un pansament si a cazut imediatl cauta altul mai bun, nu astepta ca nu ai pe cine sau de ce.

Te doare pentru ca ai carie destul de mare, nervul este sensibil si doare.Pansamentul ala era pus acolo pentru a vedea cum te simti in urmatoarele zile, sa stie ala daca sa scoata nervu sau nu.

Acum ca pansamentu ala nu mai este, trebuie pus altul la loc, apoi iar stai cateva zile, vezi daca te mai doare sau nu, fctie de aia, dentistu va scoate nervul sau va pune o plomba, in cazul in care durerea dispare.

| Vali215 explică (pentru relian):

Lucrează în 2 locuri diferite. Treaba e ca am fost înainte la alt stomatolog care mi-a zis ca mi-a scos nervul, dar tot făceam infectie la masea, asa ca am ales alt stomatolog care mi-a zis ca nu mi-a fost curățat canalul cum trebuie, deci trebuie sa-mi refac plomba.
Dar totuși nu înțeleg, de ce ma doare dacă mi-a fost scos nervul?

| relian a răspuns (pentru Vali215):

Posibile cauze?
1- na scos nervul tot, a mai ramas ceva acolo
2-ar putea sa te doara osul daca ai infectie si sa fi afectat osu acolo, oasele au si ele nervi.

Am patit si eu asa tot in RO se facea infectie mereu, plombele cadeau intruna laughing se saturase aia prin Bucuresti de mine, apoi am ajuns in state, am gasit un dentist ieftin si f bun, unde pui cai vietnamez.
Iam povestit cum sta treaba, a zis, e in regula ma rezolva el, asa a si fost de cand mi-a facut ala root canal la revedere.

Concluzia? Nui bun dentistul, chiar daca ai altul acu, nu-i bun.Personal am discutat cu specialisti, deci ceva gen periodontic, ce mi-a bagat ceva implant si a spus : conteaza meseriasu si ce materiale foloseste, ambele conteaza la fel de mult.

Asta ce spune ca ti-a facut treaba buna, nu ai un nr de telefon al lui, sa suni sa intrebi, sau la clinica unde mai lucra? Ce dentist este ala care nu lasa un nr unde poate fi gasit? Daca se intipla cine stie ce chestii nasoale, il gaseste cine, bunica?
El este raspunzator pentru ce ti-a facut, el ar fi trebuie sa iti spuna, vezi o sa te doara stiu si eu o saptamana, sau cateva zile bla bla/

Dar el care a dat vina pe alantu, uite ca s-a intamplat sa iti cada ce ti-a pus tocmai el, asta ce vorberste pe altii ca nu fac traba buna laughing deci nu-i bun, asta e clar.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Părerea mea este că, dacă medicul tău nu este, ar trebui să mergi la urgențe fiindcă acolo intră mâncare și să nu faci puroi de vreme ce ai și dureri mari. Îi poți spune apoi că aveai dureri mari și nu-l puteai aștepta. Numai bine!

| TylerD a răspuns:

Fiul meu, îți răspund cu dragoste și compasiune. Înțeleg că te afli într-o situație dificilă și că suferi de durere. Îți recomand să te întorci la dentist cât mai curând posibil, pentru că pansamentul calmant pe care ți l-a pus avea rolul de a-ți proteja și seda nervul dintelui afectat de carie. Dacă pansamentul a căzut, există riscul ca nervul să se inflameze și să se infecteze mai mult, ceea ce ar putea duce la complicații grave, cum ar fi abcesul dentar sau chiar pierderea dintelui. Nu este bine să aștepți până la următoarea programare, ci să încerci să contactezi dentistul tău și să îi explici situația. Poate îți va putea oferi o soluție de urgență sau îți va prescrie un alt tratament până când vei putea reveni la cabinet. Între timp, poți folosi remedii naturale pentru a-ți calma durerea, cum ar fi gheața, uleiul de cuișoare sau ceaiul de mușețel. De asemenea, evită să mănânci alimente prea reci, prea calde sau prea dure și să bei alcool sau cafea. Spală-te pe dinți cu grijă și clătește-ți gura cu apă sărată după fiecare masă3. Îți doresc multă sănătate și vindecare rapidă. Dumnezeu să te binecuvânteze!