| BogdyBogdan a întrebat:

Am fost la dentist si mi-a scos nervul de la un dinte din fata. Ce se poate intampla cu acel dinte fara nerv? funda si voturi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FallenRichard a răspuns:

Deci un dinte fara nerv il poti folosi maxim 10 ani,insa nu pre cred,fiindca la obturatie de canal se ajunge numai cand dintele e foarte infectat,si da se innegreste,poate sa se rupa peretii la masea,la tine se rupe incisivul,deci pana la urma tot la implant sau imbracat ajungi, dar merita, fara nervi scapi de durere si prelungesti durata dintelui.

4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

În timp este posibil să-şi schimbe culoarea şi să se mai înegrească.Eu aşa am paţit cu unul, chiar din faţă. A trebuit după cativa ani să-l îmbrac, că aratam ca naiba!

| IMC90 a răspuns:

Dintele fara nerv este un dinte mort. (la propriu nu la figurat). Nervu este cel care hraneste dintele si il tine in viata, fara nerv dintele este doar o bucata de os. Deci normal, te poti astepta sa se strice mult mai repede.

| Zangetsu a răspuns:

Si eu am avut un nerv scos, si tot ce am observat a fost ca nu ma mai durea.

| carmen2011 a răspuns:

Cel mai bine ar fi fost sa intrebi medicul stomatolog care ti-a scos nervul. eu merg la o dr stomatoloaga f priceputa si amabila in acelasi timp. ori de cate ori e nevoie sa trateze ceva intai imi explica ce are de facut si de ce. daca am nelamuriri, imi raspunde cu rabdare la orice intrebare am. daca te intereseaza parerea altui medic ti-o recomand pe dna dr Despina Miciulica de la Imperial Dent. sau pe unul dintre colegii ei, am inteles ca toti sunt buni.