| Ha0t1c a întrebat:

Salut, am fost la stomatolog pentru o carie la măsea. I-am spus sa o salveze daca poate, daca nu sa o scoată. A spus că e ok, o salvăm. Mi-a curățat zona, iar după aceea mi-a infipt un ac de vreo 4-5 ori pana jos in gingie, fără anestezie, fără nimic, iar apoi mi-a pus ceva in locul respectiv, ca o pasta alba si m-a chemat peste 2 zile. Întrebarea mea este ce mi-a făcut si daca pot sa beau sau sa mananc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ti-a curatat canalul. Nu ai nevoie de anestezie, trebuie sa simti cand ajunge la gingie si sa anunti. E destul de dureros, dar durerea dureaza doar o secunda. Pasta alba este un antibiotic. In mod normal, ar trebui sa mai repete manevra o data sau de doua ori si apoi sa o plombeze. Poti bea linistit, nu ai voie sa mananci doua opre, iar apoi, pana la plombare, trebuie sa mananci chestii mai moi

| Ha0t1c explică (pentru Brigaela):

Deci inca vreo 2 sedinte doar pentru a.mi înfige acu? Aoleooo ii zic sa o scoată direct laughing. 1 secunda pe dracu, doamna. Ca o simțeam pana in creier si nu ma lasa deloc, tot baga-scotea, baga-scotea. Da, am auzit ceva când i-a spus asistentei : curățarea 4 canale sau tratament 4 canale".

| Brigaela a răspuns (pentru Ha0t1c):

Problema unei extractii este varsta ta. Daca ai peste 60 de ani si e prima masea la care renunti, este relativ ok, te gandesti ca nu mai ai timp sa ai mare nevoie de ea pentru o lucrare protetica. Daca ai o varsta mai mica, ar trebui sa te gandesti de 10 ori, o mase pierduta la o varsta tanara (sub 50 de ani) va duce la lucrari protetice (implant sau proteza), altfel celeleltae masele se vor anrui in locul liber si vei avea mari probleme. Nu mai zic ca ai putea avea nevoie de ea in viitor pentru o lucrare protetica.
Am facut si eu chestia asta pe vreo 5 masele. Sigur, durterea este neplacuta, dar la fiecare infigere dureaza doar o secunda, deci insumat, maxim 30 de secunde pe sedinta. Mai mult decat suportabil pentru absolut orice om, mai ales data fiind importanta problemei. La o masea nu renunti decat in ultima instanta cand ai incercat absolut tot ce era omeneste posibil. Costurile (medicale, de durere si financiare) dupa o extractie sunt uriase.

| Ha0t1c explică (pentru Brigaela):

Da, asta este. Glumeam, nu o voi scoate. Doar ca e ciudat sa aflu chestii si ce mi se intampla in propria gura din mediul online si nu de la medic, asa cum ar fi normal.

| Brigaela a răspuns (pentru Ha0t1c):

Eu cred ca medicul iti va raspunde la toate intrebarile pe care i le pui. Intelept e sa te duci cu o lista de intrebari, bine gandite si cantarite, asa incat sa afli maximul de informatii cu minimul de discutii

| Ha0t1c explică (pentru Brigaela):

Nu vorbeste, m.am dus cu radiografia nici n-a vrut să o vada, pur si simplu nu a luat-o in calcul laughing, i-am spus problema si am intrebat ce-i putem face, mi-a raspuns ca se poate salva si a trecut la treaba. Nu mi-a zis si mie: Bai, fraiere, fii atent ca urmeaza sa.ti curat locul, iti înfig niste ace, procedura se numeste X, ai voie sa manânci bei, n-ai voie etc. Mai vi peste 2 zile si atat. Eu n-am avut probleme cu dantura niciodata si sunt afon la procedurile stomatologice. Si este medic specialist, toți o lauda ca e buna, stie meserie, dar deocamdată mie nu-mi inspira incredere. Plus costurile calculate probabil cu 3 tipuri de TVA laughing).

| alex495 a răspuns (pentru Ha0t1c):

La mine maxim 1 minut a frecat cu acu. Stiu ca a scos si nervul fizic, mi l a aratat. Daca a curatat urmeaza mulaju si coroana, daca nu e handicapat doctorul. La mine se inegrise juma de masea aproape, am muscat ceva si s-a crapat toata mucata mancata pe interior

| Ha0t1c explică (pentru alex495):

Neah, ieri mi-a mai repetat odată curățarea de canal cu acu si mi-a zis ca maine "Mă închide" probabil se refera la plomba.

| alex495 a răspuns (pentru Ha0t1c):

Inseamna ca nu i caz de coroana, era mancata" prea putin pentru coroana. la mine era aproape jumate

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu te-a trimis el la radiografie, nu avea absolut nici un motiv sa o ia in seama. Tu ai intrebat exact ce procedura iti va face? Eu nu cred ca refuza sa iti raspunda daca intrebi. Procedurile stomatologice sunt scumpe, implica costuri foarte mari, asta este realitatea

| alex495 a răspuns:

Urmeaza sa ti faca mulaj pentru coroana. Si ti a omorat nervul, asa e procedura, pentru cat doare nu e nevoie de anestezie locala

| Ha0t1c explică (pentru alex495):

Nervul era omorât de când am fost data trecuta. Habar n-am despre ce mulaje/coroane vorbesti, as fi curios daca la următoarea "întâlnire" se mai joacă cu acul fără anestezie prin gingia mea?

Răspuns utilizator avertizat
| andreeacojoc3445 a răspuns:

Ti-a pus un chit. Nu ar trebui sa manânci si sa bei vreo ora sau doua de preferat.

| Ha0t1c explică (pentru andreeacojoc3445):

E destul de moale acel material, ce urmează la urmatoare/următoarele sedinte?

| alex495 a răspuns (pentru Ha0t1c):

Numai e nevoie. Am trecut prin aceleasi proceduri. Era cariata la baza maseaua interdentar. Nu o putea salva cu o simpla plomba ca e imposibil fizic. Acum o sa te duci dupa catrva zile cand te a chemat si iti va pune un fel de plastilina" peste zona aceea dentara. Tu vei strange vreo 3 5 min dintii sa se ia mulajul cum trebuie si dupa il va scoate. Tu te duci acasa si te Mai cheama cand e gata coroana. E o masea facuta din portelan si ti o pune peste ciotul ala ce mai ai tu acolo din maseaua veche. O inteasa acolo cu un fel de super glu special si la fel. Ti presat printr o chestie ca sa nu o spargi pana se lipeste. Si aia e toata operatiunea

| Ha0t1c explică (pentru alex495):

:O, dar maseaua mea e aproape întreaga, o bucățică de perete este distrus, restul e intactă. Chestia cu "ti presat sa nu se spargă pana se lipeste" cât durează?
Voi putea manca/bea normal cu protelanul sau? Din 2 in 2 zile ma cheamă.

| alex495 a răspuns (pentru Ha0t1c):

Ai de capul meu. pffs eu credeam ca ti a curatat o deja. Asa am inteles. Asa ai scris. Din pacate esti in perioada cea mai dureroasa. Maseaua aia mare de fapt e mancata pe interior si o sa frece cu freza pana ramane doar ce mai e sanatos din ea. Un ciot o sa ramana. Dupa o sa inceapa cu ce am scris mai sus.

| Ha0t1c explică (pentru alex495):

Păi asta spuneam prin curățat; a înlăturat cu freza aia sau cum s.o chema tot ce era negru. Pe mine ma intereseaza sa nu se mai joace cu acele laughing)