| Denila123 a întrebat:

Salut
am fost la un medic si spune ca am varicocel...
cum se formeaza varicocelu?
e riscant daca nu ma operez? (: (: va rog spuneti-mi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Teo29 a răspuns:

Nu e riscant, trebuie tinut doar sub observatie. Daca apar manifestari( durere, umflaturi), te duci iar la dr.

| Denila123 explică (pentru Teo29):

Am inteles
eu numai cand ridic ceva greu incepe sa cada testiculu jos de tot

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Si eu am varicocel pe partea stanga pe testicol, si il am de ani de zile.M-am obisnuit sincer.

| Denila123 explică (pentru IonutSiAtat92):

Pai cati ani ai
am auzit ca afecteaza sa nu poti sa faci copii
si daca cumpar un sunspesor oare asi revine?

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru Denila123):

Am 28 de ani si il am de 5 ani.Si important este sa ti se scoale laughing)

| Denila123 explică (pentru IonutSiAtat92):

Pai si nai probleme ca prea se lasa jos
si cand ridici greutate nu te doa?
pe mine ma doare inteapa

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru Denila123):

Sincer iti spun, depinde de greutatea ridicata.

| Denila123 explică (pentru IonutSiAtat92):

Off

| Februar30 a răspuns:

Unul din riscuri e infertilitatea, insa nu toti barbatii cu varicocel ajung infertili. Iti poti face o analiza pentru a determina cum stai.
Alta problema e durerea, in stadiile avansate, mai ales la efort fizic.
E o operatie usoara. Se face o taietura minuscula subinghinal. Recuperarea completa e in vreo luna. Daca esti in Buc, gasesti aici doctori cu experienta in asa ceva.

| Denila123 explică (pentru Februar30):

Bun
si aceasta operatie in ce consta
ce face acel doctor

| Februar30 a răspuns (pentru Denila123):

Se uita prin microscop si leaga venele cu probleme.
Ceva de genul asta - cauta pe Youtube:
Varicocele Microsurgery Video 1
warning: 18+ si sange laughing

| Denila123 explică (pentru Februar30):

Multumesc chiar acum caut