| Wordofthat999999 a întrebat:

Salut! Am inhalat diluant la munca, ce trebuie sa fac ca imi este putin cam rau ma doare capul si stomacul ce trebuie sa fac? Niste sfaturi va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Trece.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Bea lapte ca antidot.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Bea multă apă. Studiile arată că majoritatea agentilor toxici pot fi diluati in acest fel.
In locul tău, probabil că luam și eu un analgezic impotriva durerilor (algocalmin, saridon, care-s eficace pentru orice durere). Și dacă poți, ieși afară (pe balcon, ori in geamul deschis) și respiră aer curat, inspiră lent şi expiră rapid. Poți incerca si scoaterea aerului cu putere pe nas. Apoi, odihnește-te. Dacă continui să ai aceleasi simptome si mâine, încearcă să iei legatura cu medicul de familie.

| Dismally a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic, o sa treaca. Am lucrat si eu o perioada intr-un loc in care inhalam diluant zi de zi happy

| Floridori a răspuns:

NU LUA MEDICAMENTE! Cu atat mai mult medicamente care nu au nicio legatura.
Incearca sa iesi la aer curat si sa respiri adanc fara a hiperventila.Este necesar sa stai cat mai mult la aer curat.Ideal ar fi sa mergi la urgente sau sa suni la 112!

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Încearcă sa iei un No-Spa pentru durerea de stomac și eventual ce știi ca îți face bine pentru dureri de cap. Apoi întinde-te și odihnește-te. O sa te calmeze.

| Floridori a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

No-spa NU este pentru durerile de stomac.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Floridori):

Este foarte bun pentru durerile de stomac.

| floresdemayo a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

E Ok dacă pentru tine e eficient. Dar, in general, se administrează in cazul durerilor/crampelor abdominale ( durerilor menstruale) si colicii biliare. Sunt și care il utilizează pentru ulcer, gastrită, colită... Pentru mine, NoSpa e apă de ploaie. Probabil că e eficient in asociere cu alte medicamente, dar singur, e cam ineficient.

| Floridori a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

NU ESTE PENTRU STOMAC in niciun caz. Daca te referi la dureri ale altor organe din cavitatea abdominala, ok.Dar nu are nici macar o legatura cu organul numit "stomac".
Acum nu e cu suparare. Daca tu ai impresia ca iti face bine, poti lua in continuare insa am sa te rog mult ca data viitoare sa citesti prospectul pentru ca nu mi se pare corect sa recomanzi eronat ceva(mai ales un medicament) unei alte persoane.
Multa sanatate!