| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Am jucat recent un meci de fotbal, m-a strâns încălțămintea, iar la sfârșit am observat ca am niște bătături urate și foarte dureroase la călcâie. Faza e ca au trecut 9 zile de atunci și eu încă am aceleași batai roșii și dureroase. În fiecare zi merg la școală, le "agresez" cu adidașii. Cu ce as putea sa dau sa scap de ele? În 4 zile am alt meci de fotbal și trebuie sa joc. Țin sa menționez ca am 14 ani. Va rog, sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai 2 solutii:
1. Duci pantofii la un pantofar, sa rezolve problema la calcaie.

2. Rezolvi problema singur, pentru tine.
- Desfaci invelisul interior din partea calcaii
- Cu un ciocan aplatizezi usor suprafata de sub calcaie
- Tai cu foarfeca o bucata de burete deasa de grosime de cca. 5mm (sau o bucata de postav sau alt material textil mai gros, de 2-3 mm grosime) la forma calcaiului si o lipesti in pantof cu prenadez
- Acoperi inapoi invelisul interior peste burete si aplici intins putin prenadez pe partea inferioara a invelisului, in zona de contact cu buretele /postavul
- Lasi sa se lipeasca prenadezul de materiale cca. 30 minute, dupa care te incalti cupantofii si te plimbi cu ei pana se aranjeaza sub greutatea ta, la forma finala.

Daca nu te descurci singur, atunci roaga-l pe careva din adultii mai priceputi, sa te ajute.winking

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Bătături sau bășici? Incaltamintea mai mică face răni, in special la spate, deasupra călcâielor.
Bătaturile se formeaza in timp, nu după un meci de fotbal.
Pentru bătături, cumperi de la orice magazin care are raion de cosmetice, ori produse de manichiura/ pedichiura, o răzuitoare cu lamă pentru călcâie.
Uite, cam asa arată, iar lamele, la nevoie, se pot schimba cu ușurintă:
https://www.mycosmetics.ro/razator-pentru-calcaie-cu-lama-top-choice

Dacă ți s-au format băsici cu apă, atunci ia-ti cicatridină unguent au spray, daca vrei o vindecare rapidă.
Si protejezi cu plasturi speciali pentru rani la calcăie, tot in farmacii vei gasi.

| UnBaiatAnonimx221 a răspuns (pentru floresdemayo):

Bășici, m-am exprimat eu greșit

| floresdemayo a răspuns (pentru UnBaiatAnonimx221):

Sincer, bănuiam.
Roagă pe mama ta să îți dea niste bani pentru a-ți lua de la orice farmacie, Cicatridina spray:
https://sanatate-buna.com/......dina-spray
Vindecă rapid, e foarte bun, nu e doar reclama de el.;) Dai câte un puf/două, de două ori pe zi, si se va forma o crustă, in câteva ore.

Poți să îți cumperi și așa ceva, dacă nu ai de gând să renunți la acea încălțăminte, până ți se vindecă rănile:
https://www.helpnet.ro/......mediu-5buc

| UnBaiatAnonimx221 a răspuns (pentru floresdemayo):

Baneocin Pudra ma ajuta?

| floresdemayo a răspuns (pentru UnBaiatAnonimx221):

Da, desigur, e foarte bun! Însă nu dă rezultate RAPIDE, așa cum dă Cicatridina. happy

| Bula a răspuns (pentru UnBaiatAnonimx221):

Anterior ti-am dat raspunsul pentru rezolvarea problemei PANTOFILOR, in cazul cand ranile s-aiu produs SUB calcaie.
Basicile se formeaza - de regula - in SPATELE calcailor, la nivelul marginii incaltamintelor, care sunt tari si "batatoresc" pielea. In acest caz, rezolvarea este si mai simpla: cu un ciocan se bate aceea margine (dinspre interior spre exterior, pus pe un lemn mai tare). Astfel, marginea se inmoaie si se intinde putin, dupa care nu te va mai irita.

Tratamentul ranii trebuie facut oricum, asa cum ti-a explicat si #floresdemayo.