| collapse2001 a întrebat:

Am mai multe probleme cu ochii si am fost la mai multi oftalmologi si chiar nu stiu ce sa mai fac... Vederea este dubla in anumite lumini, ca de exemplu, cand bate soarele intr-un pahar, marginea paharului o vad dubla. Obiectele mi se deformeaza, cand ma uit la ceva pe laptop mi se pare ca tastatura se misca intr-o parte, cand ma uit la un pahar mai atent acesta incepe sa se micsoreze cat mai mult, dupa aceea vine la starea initiala si dupa aceea iar se micsoreaza... Prima data mi s-au dat ochelari pentru astigmatism, n-au avut niciun efect, mi s-a facut un examen de camp vizual, exam de fund de ochi, din nou fara nici o problema, am fost trimis sa fac un RMN si din nou acesta a iesit bine. Am fost tratat cu indiferenta spunandu-le parintilor mei " nu are nimic copilul"
Ce credeti ca ar putea fi? aveti vreo idee?
Cand i-am spus doamnei oftalmolog ca ochelarii sunt inutili, mi-a spus sa nu-i mai port dar sa nu imi lipseasca la calculator, eu nu i-am mai purtat deloc, are ceva? Si in momentul in care imi pun ochelarii, daca privesc cu cate un ochi pe rand, observ ca fara ochelari, cu ochiul drept vad in ceata de la distanta anumite randuri, adica fara ohelari de abia imi pot da seama ca acolo exista un cuvant, iar cu ochelarii il pot citi! Iar in momentul in care-i dau jos, mi se pare ca vad in ceata! Am observat demult ca vad mai slab cu ochiul drept, pe langa problemele pe care le-am spus mai sus, imi trebuiesc ochelari pentru distanta? Eu cu ambii ochi nu am probleme, dar daca il inchid pe stangul mi se pare ca nu vad nimic la distanta cu dreptul, mama mea a spus ca asa il am din nastere, dar mi se pare mare diferenta dintre ochiul stang ca sa fie ceva trecut cu vederea... Din nou, pe mine nu ma deranjeaza pentru ca vad perfect cu ambii ochi, dar imi e frica sa nu se agraveze... Problemele respective le am de mai bine de un an, si par sa stacneze ( momentan) dar totusi nu mi se pare ok sad am 17 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

"Cu vederea dubla si deformatul obiectelor ce fac?"
Aici este nevoie de teste amanuntite; de un examen/control neurologic.
O cauza tot exista. Daca medicii oftalmologi nu au descoperit-o, atunci problema nu este de la ochi, ci poate fi din alta parte. Intr-un fel creierul este raspunzator de fiziologia (functionarea) oricarui organ, oricarei celule din corp. Dar dincolo de acesta ma tem ca este un stil de viata nesanatos. Statul prea mult/aproape la pc, somn si odihna neregulate, insuficiente si slabe calitativ si cantitativ, lipsa de vitamine, apa, miscare; viata sociala nedorita cu familia, prietenii si colegii si chiar cu tine insuti si cu Dumnezeu -toate acestea duc la diferite probleme de sanatate.
Este o parere personala, dar cred ca 90% din problemele de sanatate apar din cauza unui stil de viata nesanatos. Celelalte 10 procente sunt mostenite.
Tu cauta sa descoperi cauza, si sa o elimini. Noi trebuie sa fim medici pentru noi insine. Noi trebuie sa traim intotdeuna preventiv; sa traim in asa fel ca sa prevenim aparitia oricarei probleme de sanatate. Iar cand apare trebuie sa stim cum sa o indepartam. Iar atunci cand problema ne depaseste, trebuie sa apelam la specialisti.
Medicul tau de familie, daca va sti ca medicii oftalmologi te-au gasit sanatos dar vederea ta tot cu probleme este, atunci el ar trebui sa iti dea trimitere la neurologie. Tic-ul de care vorbesti tine tot de neurologie. Dar totusi, multi oameni au scapat singuri in timp de diferite tic-uri, fara a apela la medici.
Un alt sfat este acesta. Daca un aliment este placut la gust dar in schimb face rau la stomac, mai trebuie sa mai consuma acel aliment din pricina gustului si sa stricam stomacul? Nicidecum.
La fel si cu vederea. Daca un ochi este mai rezistent si altul nu, atunci din pricina celui slab nu trebuie sa ne mai fortam vederea pentru ca il vom slabi de tot. Aici intervine autocontroloul, stapanirea de sine. Noi trebuie sa spunem: "Nu mai fac lucrul acela rau ca ma distrug pe mine insumi." Si asa trebuie sa si facem. Un pic de efort azi, un pic maine, pana cand ne vom obisnui a fecm ce este bine. Astfel de exercitii in fiecare zi, si vom putea sa ne controlam, si sa ne dezvoltam in felul acesta si vointa, care prea putin -sau deloc- a fost pusa la lucru.
Nu te mai concentra pe vedere, nu-ti mai bate capul cu aceasta problema de sanatate, ci pe vointa de a nu mai face ceea ce face rau vederii.

19 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Sunt 2 situatii aici.
1- ori ai fost numai la doctori gen vraci ori
2-foloseste ceva iarba care ar avea efectele descrise de tine.
Nu are cum un doctor sa nu te controleze pe rand, adica fiecare ochi in parte
Acum spui deja ca vezi perfect cu ambii ochi laughing
Nici tu nu mai stii ce problema ai,laughing acum spui ca ai proble, me dar spre sfarsitul povesti deja nu mai ai nici o problema si vezi perfect cu ambii ochi laughing
Hotaraste'te ce si cum vezi, lasa iarba nu mai fuma si apoi vezi ce iese laughing

| collapse2001 explică (pentru relian):

Omule, nu mai fa pe amuzantul cand citesti in dorul lenei... eu nu am probleme de acuitate vizuala cu ambii ochi, doar cu cel drept. La oftalmolog logic ca m-a probat cu cate un ochi si am vazut bine, dar aveam acele picaturi in ochi. Daca ma odihnesc bine, pana la urma vad ok si cu dreptul, dar eu in cea mai mare parte a timpului vad mai neclar cu cel drept.

| relian a răspuns (pentru collapse2001):

Eu nu fac nimic ce spui tu,ai face bine sa citesti ce ai scris,apoi sa citesti si ce spun ceilanti useri, o sa vezi ca si ei au inteles ca si mine.
Deci ai ceva probleme, dar e treaba ta, scuze, daca stiam te ocoleam laughing Numai bine

| collapse2001 explică (pentru relian):

Am citit si mi-au dat ceva sfaturi, tu esti cu gura pe aici. In fine, seara buna

| anonimg a răspuns:

Te duci la un magazin de încredere care vinde ochelari de vedere. Acolo îți testează fiecare ochi în parte. Dacă doar un ochi este cu probleme, atunci doar pentru ochiul acela îți va face lentila potrivită; iar pentru celălalt va fi o lentilă normală.
Iar rama de la ochelari ți-o vei alege tu.
De asemenea trebuie să nu îți mai forțezi ochii atunci când începi să vezi neclar, deformat. Nu trebuie să îți pui ochii țintă atunci când vederea este distorsionată, pentru că îți strici mai rău ochii.

| collapse2001 explică (pentru anonimg):

Pai mie nu mi-a iesit nimic la acel aparatde masurat dioptriile... ultima data a fost anul trecut (in 2017) si pe urmă, la putin timp am inceput sa vad dublu, dar nu mi s au mai masurat dioptriile, am facut RMN si examen de camp vizual, care din nou au iesit bine. Mie mi s-a spus ca ochelarii pe care- i am sa nu i mai folosesc, dar sa nu mi lipseasca la calculator. Eu am uitat absolut complet de ei, ca ma cam deranjau la apropiere, ma trezeam ca indepartam capul involuntar.

| anonimg a răspuns:

Vitamina A este responsabila cu acuratețea vizuală. Consumă alimente care conțin această vitamină (morcovi, caise, și altele -care nu le mai știu acum :p).

| collapse2001 explică (pentru anonimg):

Asa e, dar cu vederea dubla si deformatul obiectelor ce fac?

| collapse2001 explică (pentru anonimg):

Multumesc frumos. Chiar am un stil de viata nesanatos, ma culc la 4-5 dimineata si ma trezesc la 4 dupa-amiaza, cu familia ma inteleg bine dar nu petrec timpul absolut deloc, stau toata ziua pe laptop, si seara ies pe afara, dar cu familia mai deloc. In Dumnezeu nu prea dau eu mare atentie, nu se stie inca ce ni se intampla dupa moarte, nu a demonstrat nimeni nimic, si tare ma tem ca dupa ce mori nu mai simti nimic si gata sad

| anonimg a răspuns (pentru collapse2001):

Multumesc pentru funda!
Dar cel mai mult ma bucur ca ai descoperit o cauza: dormitul tarziu. Aceasta nu afecteaza doar vederea, ci mult mai mult.
Ai nevoie de un program ca in armata: dormitul la ora fixa, programata mai dinainte.
Cat despre lucrurile privitoare la Dumnezeu le gasim scrise in Biblie, dupa cum si limba romana sau matematica le gasim scrise in materiile lor, chiar daca la inceputul anului nu le intelegem deloc. "Profesor" ne va fi chiar Duhul Sfant al lui Dumnezeu, daca vom citi cu atentie atat cat putem intelege fara sa ne obosim mintea sau trupul.

| anonimg a răspuns (pentru collapse2001):

"Cu vederea dubla si deformatul obiectelor ce fac?"
Aici este nevoie de teste amanuntite; de un examen/control neurologic.
O cauza tot exista. Daca medicii oftalmologi nu au descoperit-o, atunci problema nu este de la ochi, ci poate fi din alta parte. Intr-un fel creierul este raspunzator de fiziologia (functionarea) oricarui organ, oricarei celule din corp. Dar dincolo de acesta ma tem ca este un stil de viata nesanatos. Statul prea mult/aproape la pc, somn si odihna neregulate, insuficiente si slabe calitativ si cantitativ, lipsa de vitamine, apa, miscare; viata sociala nedorita cu familia, prietenii si colegii si chiar cu tine insuti si cu Dumnezeu -toate acestea duc la diferite probleme de sanatate.
Este o parere personala, dar cred ca 90% din problemele de sanatate apar din cauza unui stil de viata nesanatos. Celelalte 10 procente sunt mostenite.
Tu cauta sa descoperi cauza, si sa o elimini. Noi trebuie sa fim medici pentru noi insine. Noi trebuie sa traim intotdeuna preventiv; sa traim in asa fel ca sa prevenim aparitia oricarei probleme de sanatate. Iar cand apare trebuie sa stim cum sa o indepartam. Iar atunci cand problema ne depaseste, trebuie sa apelam la specialisti.
Medicul tau de familie, daca va sti ca medicii oftalmologi te-au gasit sanatos dar vederea ta tot cu probleme este, atunci el ar trebui sa iti dea trimitere la neurologie. Tic-ul de care vorbesti tine tot de neurologie. Dar totusi, multi oameni au scapat singuri in timp de diferite tic-uri, fara a apela la medici.
Un alt sfat este acesta. Daca un aliment este placut la gust dar in schimb face rau la stomac, mai trebuie sa mai consuma acel aliment din pricina gustului si sa stricam stomacul? Nicidecum.
La fel si cu vederea. Daca un ochi este mai rezistent si altul nu, atunci din pricina celui slab nu trebuie sa ne mai fortam vederea pentru ca il vom slabi de tot. Aici intervine autocontroloul, stapanirea de sine. Noi trebuie sa spunem: "Nu mai fac lucrul acela rau ca ma distrug pe mine insumi." Si asa trebuie sa si facem. Un pic de efort azi, un pic maine, pana cand ne vom obisnui a fecm ce este bine. Astfel de exercitii in fiecare zi, si vom putea sa ne controlam, si sa ne dezvoltam in felul acesta si vointa, care prea putin -sau deloc- a fost pusa la lucru.
Nu te mai concentra pe vedere, nu-ti mai bate capul cu aceasta problema de sanatate, ci pe vointa de a nu mai face ceea ce face rau vederii.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ti-a spus sa-i porti cu un motiv. E normal sa vezi in ceata cand iti dai ochelarii jos...

,, fara ohelari de abia imi pot da seama ca acolo exista un cuvant, iar cu ochelarii il pot citi!'' laughing eu cred ca tu ai alte probleme.

| Iote a răspuns:

Nu vezi perfect cu ambii ochi. Vezi doar cu ochiul sanatos. Se pare ca nu ai gasit un medic cu adevarat bun. Ochelarii nu sunt cu diferenta de dioptrii? Poarta-i acolo unde ti s-a spus, sa nu fortezi ochii.

| collapse2001 explică (pentru Iote):

Pai mi s-a spus doar la laptop, dar eu nu i am mai purtat ( sunt vreo 6 7 luni) si nah nu vad nicio diferenta... aveam impresia ca vad prea aproape cu ei. Ochelarii au lentilele identice, mi se masurasera dioptriile inainte.

| qwertpro a răspuns:

Eu nu sunt medic si nu pot pune un diagnostic, dar iti pot oferi cateva sfaturi care stiu ca mai rau nu o sa iti faca.Deci,la lumina puternica la fiecare om colturile de la obiecte se dubleaza catusi de putin.La astigmatism aceasta dublura este mult mai mare de cat la un om obisnuit.Nu te panica daca se dubleaza putin, asa e si la mine dar eu nu am astigmatism ci o miopie simpla.Cel mai probabil acea dublura este de la miopie nu de la astigmatism.Cu un ochi e si evident ca nu vezi bine.Nimeni nu vede perfect cu un ochi.Atunci cand te uiti cu un singur ochi e foarte greu sa privesti obiectele si sa te orientezi in spatiu pentru ca obiectul dat nu este vazut din toate partile, ci doar dintr-o parte caci fiecare ochi vede o parte din obiect.Incearca sa nu mai fortezi ochii,tu iti faci intr-una teste pe ochii tai,adica ba te uiti cu un ochi,ba cu altul, nu mai fa asta pentru ca o mare parte din boala ta se afla la nivel de inconstient.Ia incearca sa fii atent la cum respiri, vezi daca iti ajunge aer sau nu, daca respiri corect sau nu, sunt sigur ca vei incepe sa crezi ca ai probleme cu respiratia, asa e si cu ochii.Incearca sa iti relaxezi ochii.Incearca sa faci exercitii pentru ochi care le gasesti pe internet, dar nu fa mult prea multe.Incearca si un exercitiu pe care il fac eu, ia palmele si freacale pana cand se incalzesc si pune palmele pe ochi asa ca sa-i acoperi complet si stai asa cu ochii inchisi vreo 15 minute(repeta acest ex odata in 1-2 ore). Poti face si masaj la ochi ca sa-i relaxezi.Incearca sa iei 2 bucati de vata si punele in ceai de musetel si punele pe ochi timp de vreo 5 minute. Spala ochii cu apa calda sau rece dimineata si seara.Dormi cat e necesar.Si incearca sa nu te mai concentrezi pe vedere, lasa ochii sa vada asa cum pot ei pentru ca tu astfel poti inventa o boala pe care nu o ai, si straduiete sa privesti corect.Clipeste corect, nu tine ochii fixi si rigizi, miscai mereu cat mai mult posibil.Eu stiu ce faci tu, te uiti la un obiect, stai cu gatul mobil, tii ochii fixi, nu clipesti si asa ochii se tensioeaza.STOP! Nu mai face asta.Clipeste,misca ochii mereu, nu te uita la un obiect doar, ochii trebuie sa fie miscati cat mai mult si nu incerca sa privesti toata camera odata, ochii pot vedea bine doar intr-un singur punct. Daca de exemplu te uiti la un scaun, tu nu mai incerca sa vezi tot scaunul, uite la fiecare parte din el.Nu tine gatul rigid.Si nu mai miji ochii.Astfel muscii extraoculari se tensioneaza si apar probleme de vedere.Tu trebuie sa relaxezi acesti muschi ca ochii tai sa se poata acomoda corect.

| collapse2001 explică (pentru qwertpro):

Salut. Mersi mult de raspuns. Problema este ca ultima data cand am fost la oftalmog nu vedeam dublu, eu m-am plans doar ca mi se deformau obiectele, si am fost intrebat daca vad dublu si am raspuns ca nu... dupa aceea am tinut ochelarii cam o luna ( nu prea i am purtat) si am inceput sa vad si dublu ( randurile albe pe fundal negru le vad dublu, si asta ma enerveaza) m-am intors la oftalmolog sa ma plang de cum parcurge situatia, si mi s-a facut un examen de camp vizual, dar dioptriile nu mi-au mai fost masurate! Din nou a iesit totul bine si am mers la rmn si din nou a fost ok. Ce trebuie sa fac? Eu n as crede ca am miopie, am mai fost la alt oftalmolog si a spus ca parerea lui este ca nu mi trebuie ochelari pana la 40 de ani... Eu cu ochiul drept am o problema, mi se pun pete de ceata des, iar cu el vad mai putin in lateral fata de cel stang. Repet, eu cu ambii ochi n am probleme sa disting ceva de la departare, si s.ar putea sa am din nastere ochiul drept mai slab, dar am un fix pe creier, eu cand citesc ceva de la departare si reusesc mai greu sa disting, imi vine sa inchid ochiul stang, si cu dreptul nu mai vad absolut nimic, dupa il inchid pe cel drept si cu stangul vad ca si cum as vedea cu ambii deschisi, poate chiar un pic mai bine, am ticul asta in cap de vreo 2 luni, si de atunci imi tot chinui ochii, si vreau sa scap de el

| qwertpro a răspuns (pentru collapse2001):

Deci "ticul" dat este unul din obiceiurile incorecte pe care le folosesc oamenii care au o oarecare problema de vedere.Pe langa acest obicei incorect si inconstient este si mijitul ochilor,privitul fix si rigid, clipitul rar, gatul imobil, incercarea de a vedea mai multe obiecte simultan, centralizarea pe mai multe obiecte si etc.La astigmatism forma ochiului este modificata in asa fel in cat mai apare un focar si astfel se creeaza o imagine dubla.Incearca sa scapi de acest "tic" deoarece anume el iti aduna tensiune in muschii oculari.Incearca pentru o zi sa nu il mai folosesti de loc, incearca sa clipesti des, sa misti mereu ochii, sa nu-i tii fixi mai mult de 1-2 secunde, sa misti gatul si sa nu-i mijesti.Atunci cand un ochi vede mai rau de cat altul se numeste ambliopie.In acest caz,creierul va folosi mai mult ochiul care vede mai bine, iar celalalt ochi va fi mai putin folosit, din acest motiv daca vei inchide unul din ochi, iti va fi mai greu sa te concentrezi, deci nu mai fa acest lucru deoarece astfel tu intr-un fel supraincarci ochii si creierul.Incearca sa te comporti de parca ai vedea perfect, asa cum am mentionat eu, si ochii tai se vor elibera de tensiune.

| collapse2001 explică (pentru qwertpro):

Multumesc frumos. Dar cu deformatul obiectelor ce se intampla? Sunt un fel de halucinatii... eu in momentul de fata nu port ochelari, si imi e destul de bine asa, dar am mereu intrebarea in cap "daca se agraveaza" si asta ma face sa stau tensionat in timpul meu liber... cand sunt ocupat, uit de toate astea

| Roelly202 a răspuns:

Faza e ca si eu cand eram mai mic cand ma uitam in asfalt parca se strangea asa in el sau se micsora.Dar era doar o iluzie

| collapse2001 explică (pentru Roelly202):

Pai ceva de genul am si eu. mi se pare ca se misca obiectele, se deformeaza, etc