| Mih10 a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor va rog ma doare piciorul drept si cateodata pe la spate (dreapta jos ) dar nu ma doare altceva, oare am apendicita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca-i apendicita, dar cred ca este sciatica, daca durerea porneste din spate si coboara pe picioar.
Nervul sciatic este inflamat si de aceea doare.
Se impune repaus la pat, evitat sa stai mult intr-o anumita pozitie, evitat sa intri in apa rece, macar pana trece definitiv. se iau antinflamatoare, iar pentru durere: paracetamol (sau panadol (carei varianta scumpa a paracetamolului, desii contine 100% paracetaml) sau voltaren (pastile de cale bucala si unguent pentru masaj pe zona afectata).

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Daca ti-ai deplasat vreo vena sau ceva ligament de la picior?
cand te doare? poti tine cat de drept poti tu piciorul fara sa simti ca te doare?

| Mih10 explică (pentru JustBlackNoGrey):

Pot uite de ex a inceput sa ma doara si mana dreapta acum

| JustBlackNoGrey a răspuns (pentru Mih10):

E foarte ciudat si chiar nu stiu ce ai putea avea, dar clar nu ai probleme cu apendicele. ar trebui sa te doara undeva in zona respectiva.
fie ai stat in bazin de inot prea mult si acum ai aceste urmari, ai tras curent, ai facut anumite manevre prea bruste sau prea indelungate cu mainile si/sau picioarele, sau trebuie sa mergi la un medic bun straight face chiar nu stiu cum sa te ajut si nici nu cred ca putem noi cei de pe TPU