| victor238213 a întrebat:

Salut,am miopie,-3, 75 la ochiul drept si -3, 25 ochiul stang si vreau sa aflu cat timp pot sa stau la calculator, televizor sau telefon si daca acestea vor afecta mult vederea? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, vor afecta, dacă nu faci pauze.

| victor238213 explică (pentru sadrian46):

Multumesc,dar nu stii cam cat timp pot sta?

| sadrian46 a răspuns (pentru victor238213):

Nu știu acest aspect.
Dar pot să apreciez împreună cu dta.
Dacă nu privești la PC, laptop, tabletă, telefon, cât timp poți sta cu ochii deschiși ziua?
16 ore.
Apoi ai nevoie de odihna nopții când se odihnesc și ochii.
Dacă ai fi obligată de o profesie să stai la PC, ai fi obligată să stai 8 ore cu pauze. Câte pauze?
Eu am lucrat o dată 12 ore și aveam o pauză cam o dată la 3 ore, pauză de masă sau pur și simplu pauză de odihnă.
Astfel, cea mai rezonabilă recomandare este
3 ore și o jumătate de oră pauză total 3, 5 ore
Încă 3 ore și jumătate de oră pauză
Total 7 ore.
Încă 2 ore. Total 8 ore pe PC.
Apoi vezi dta dacă după un asemenea program, cum se simt ochii dtale, dacă te simți cu ei ok sau îi simți obosiți.
Atâta pot să îți spun.
Iar la control o dată la 6 luni, vezi cum stai cu dioptriile, dacă au mai crescut sau nu.
Altă problemă, stai la PC ca să ce?
Stai pe ceva pe care merită să îți consumi ochii?

| victor238213 explică (pentru sadrian46):

Internet,pentru scoala, jocuri.Multumesc

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca ai ochelari cu un antireflex puternic, nu-ti afecteaza ochii cu nimic.
Deci poti sta oricat.