| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Am multe cosuri pe fata, am dat cu toate cremele, am 17 ani. Mama nu ma lasa sa iau roaccutane desi am 1 cumparat o cutie, daca iau o pastila de roaccutane mi se intampla ceva grav? Stiu ca are ft multe efecte negative

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Seva de mesteacan. Foarte buna.

| Simpatic a răspuns:

Nu lua roacutanne sub nicio forma, iti spun testat ca da depresie, ce vrei mai mult de atat? Cremele nu o sa te scape daca nu depistezi cauza, care poate fi o dereglare hormonala, un stafilococ, o chestie de stres (Asta am auzit-o azi la tv) si la toate se mai poate adauga si dieta bogata in carbohidrati, ciocolata, cafea etc dar trebuie cautata cauza si apoi adagat un tratament, daca te dai cu creme fara a sti cauza e ca si cum ai vopsi peste rugina...

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Cine ți-a prescris așa ceva?

Ce stil de viață ai? Ți-ai făcut toate analizele?

| Goete a răspuns:

Toate medicamentele au efecte secundare. Care de multe ori sunt mult mai grave decat ceea ce "trateaza".
Decizia e a ta. Industria farmaceutica se bucura daca mai are un client - pe viata

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu lua asa ceva, termina cu prostiile, este normal ca la varsta asta sa ai cosuri, toata lumea are in adolescenta, o sa treaca, o sa vezi.

| Țoglă a răspuns:

Nu-ți recomand să iei pastile pentru așa ceva. E normal ceea ce ți se întâmplă.
Folosește doar creme de față de 2-3 ori pe zi.

| BUNNYMAN a răspuns:

Buna, la vârsta ta este ceva normal sa ai coșuri.
Îți dau cel mai bun sfat!
Încearcă să ferești parul sa îți atingă fata "parul are efectul de a retine praful, ceea ce îți irita fata pe parcurs la atingere, curățăm seara cu demachiant, sau crema...
Folosește seara înainte te de culcare (L'Oreal Hydra Genius Aloe Water ) este o sticulta albastră, este bună și hidratează tenul in timpul somnului, dimineață spălate pe fata numai cu săpun Dove, usucă bine tenul, și încearcă să nu storci coșurile, odată ce le storci, ele au riscul de a se irita și infecta, ceea ce duce la apariția multor coșuri.
Sper că ți-a fost de ajutor!