| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am nevoie de ajutor!
Am aproape 18 ani sarac cu banii si cu duhul!
Nu pot sa fiu pe picioarele mele de la varsta asta chiar daca as vrea sa am multe!
Dar problema este ca am niste vecini cu doi copii, ideea este ca mereu incepand de la ora 8 dimineata pana la 22 noaptea bubuie si eu sunt sensibil cu inima si cand bubuie ei incep palpitatiile si panica, aproape atac de panica!
Pe langa asta nu pot sa dorm de ei, la ora 22 cand vreau si eu sa ma culc nu pot ca trebuie sa stea niste tampiti sa bubuie!
Am fost sa vb cu mama lor care sta deasupra mea la etajul 9, eu stau la 8 si nimic (de prin vara lui 2018 au inceput si nu s-au oprit pana acum).
Ce sa fac?
Daca voi chema politia nu stiu dca ma voi putea justifica eu fiind minor sau daca ma vor crede (dovezi as avea) si dau de belea si cu parintii ca ei nu sunt atat de sensibili ca si mine si vine politia, practic dau din lac in put!
Ce sa fac sa scap, sa dorm si eu linistit (tin sa mentionez ca nu am unde sa ma duc)? Trebuie sa stau in blocul asta cu nebunii!
Si daca o sa incerc (cum am mai incercat) sa vorbesc cu parintii nu o sa ma inteleaga si o sa zica ca nu-i nimic ca sunt nebun ca mi-a ramas mie in minte zgomotul, ca nu aud (ei) nimic si chestii de genu!
Sunt disperat, sunt stresat, din cauza lor am ajuns sa iau pastile de stres/dormit, stresat ca nu am dormit!
Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, parintii tai trebuei sa mearga sa vorbeasca cu vecinii, nu tu.
Tot parintii tai trebuie sa fac sesizarea la Politie, pentru deranjarea in orele de somn, nu tu.
In al trei-lea rand, tu nu ai probleme cu inima deloc, ca atacurile de panica sunt provocate de nervi, nu de inima.
Deci, spune-le parintilor sa faca reclamatie la Politie, dar intai sa mearag sa-i anunte pe vecini, ca vor lua masuri elgale, daca nu-si pototelesc odraslele.
Iar tu, iesi afara si alearga, fa sport, ca sa elimini stresul si atacurile de panica.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dopuri de ceară în urechi.

| Anonim22341 a răspuns:

Solutia ar fi doar politia, dar si ei pana o sa faca ceva o sa-i avertizeze de minim 2-3 ori