| SpikLo a întrebat:

Am nevoie de ceva ajutor..am 15 ani si am putina burta si nu imi place deloc straight face nu prea se observa la tricou dar daca merg la plaja nu ma simt eu bine deloc. Cum as putea sa dau jos cateva kg? As vrea sa merg la sala dar nu singur si momentan nu am cu cine. La alergat tot asa nu vreau sa merg singur si nu am cu cine ..nimeni nu vrea. Si ce as putea manca? Eu sunt foarte pofticios si mananc dulciurii si fast food....Si apa minerala este ok?
Astept cateva sfaturi happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Schimbarea obiceiurilor de alimentatie poate fi o provocare dificila.

Iata cateva sfaturi ce te pot ajuta sa iti constientizezi obiceiurile alimentare si sa actionezi in consecinta: http://www.i-medic.ro/articole/slabeste-sanatos

| Mihaela1964 a răspuns:

Lasa apa minerala, fa exercitii pentru abdomen, se vad rezultatele imediat.
http://www.youtube.com/watch?v=ziua5FMEjmc

| GabrielaIoana a răspuns:

Incearca sa eviti fast food-ul si apucate de sport.Mergi cu bicicleta, alearga, mergi cu rolele, fa abdomene si daca nu vrei sa mergi la sala gasesti pe net tutoriale care iti arata cum sa faci diverse exercitii.

Răspuns utilizator avertizat
| marinaa9 a răspuns:

Apa minerala mareste stomacul, probabil de asta ai asa mare pofta de mancare

| CristianPreda a răspuns:

Frate,daca vrei sa slabesti repede, cea mai buna solutie este alergatul. Eu am alergat cam 2 saptamani in fiecare seara cam 1, 5 km in continuu.Mi se vedeau si inainte patratelele, dar acum mi se vad si alea de jos de tot. Si cu fast food-ul si apa minerala las-o mai usor. Incearca sa mananci cat mai multe proteine (la micul dejun poti manca 2-3 oua omleta si un pahar cu lapte, la pranz niste carne, daca nu legume si seara, vezi tu laughing. Intre mese poti manca fructe:merele sunt cele mai recomandate, si pepenele slabeste) Sper ca te-am ajutat! Incearca sa incepi sa alergi si singur.Iti iei castile, faci tu cumva. Hai ca te descurci tuwinking

| Patty03 a răspuns:

Renunta la apa minerala si bea toaata ziua apa in care ai stors lamaie. Are efecte miraculoase. Pe deasupra incearca sa faci abdomene. cat de multe poti pe zi... 70-80 si mananca inainte de a face sport. Nu manca niciodata dupa ce ai facut sport pentru ca se pune tot pe tine. De asemenea poti sa alergi pe loc in casa. sa faci niste sarituri ca si acelea de pe trepte. Aaaa daa si nu uita sa mananci regulat micul dejun care trebuie sa fie consistent. Si daca atunci cand te trezesti bei un pahar de apa iar apoi mananci o portocala sau un mar, nu exista ca nu dai jos burtica >big grin

| SpikLo explică:

V-am urmat sfatul si am fost la alergat 30 de minute big grin. Am alergat 2km dar cu pauza. 2.505 de pasi si cred ca am ars 100 kcal.
Este destul de bine? Si daca continui asa pana incepem scoala.pot slabi 3 kg si sa inceapa sa se vada patratelele?laughing)

| SpikLo explică:

Apropo pot manca un fruct?laughing

| M13ana a răspuns:

Uite poti sa faci anumite exerciti acasa http://www.eva.ro/......html...iar cu fast food si dulciuri mai rar parerea mea.Si la alergat este bine sa mergi poti asculta muzica daca nu iti place singur acum depinde de tine sper ca te-am ajutat :) :P

| PacoRabanneAnonim a răspuns:

Putina alergare seara inainte de culcare nu incurca pe nimeni. de asemenea trebuie si ambitiewinking. GOOD LUCK!