| rruuqq a întrebat:

Am nevoie de sfatul vostru. Mi-a întârziat menstruația cu 5 zile. Destul de neobișnuit pentru mine, deoarece am avut prima menstruație la 11 ani, iar de atunci a fost totul ok, fără întârzieri. Acum, m-am speriat puțin. Am făcut un test de sarcină și a ieșit negativ.(l-am făcut seara și înainte am băut foarte multă apă, mai apoi să aflu că nu trebuia sa beau foarte multe lichide și ca de asta a ieșit negativ). Azi, surprinzător, mi-a venit ciclul. Țin să precizez ca de o săptămână ma doare capul, spatele și am grețuri dimineața și noaptea, un gust ciudat în gura și multe chestii cu care corpul meu nu este obișnuit. Ma sperie faptul ca, as avea semne de sarcina, dar ciclul a venit. E posibil sa existe un bebe sau nu? Mi-am zis sa întreb aici, înainte sa îmi întreb mama sau soacra. Aștept un răspuns. Multumesc pentru timpul acordat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Ai soacră, mamă, deci sunteți soție. Nu pot înțelege de ce foarte multe fete, femei întreabă aici despre o posibilă sarcină și nu contactează un medic ginecolog online?
Da, este posibil orice în clipa asta! Dar, nimeni de aici nu e ghicitor în stele.
Este pandemie, sunt probleme medicale grave în România, au existat gravide infestate cu COVID 19, mergeți doamnă la doctor și lăsați copilăriile!

| rruuqq explică (pentru romeo78):

Am vrut să văd dacă ma poate ajuta cineva cu un sfat. Nu am mai trecut prin asa ceva și încerc sa aflu ce se întâmplă. Iertați-mă, dar nu pot lăsa copilariile pentru ca am 19 ani. E normal sa întreb, sa ma informez... Scuze de deranj!

| romeo78 a răspuns (pentru rruuqq):

Nu este nici un deranj!
Problema este că generația 2000 în loc să meargă la doctor, apelează la sfaturile unor străini.
Trebuie să știi că ce este bun pentru cineva, poate fi dăunător pentru altcineva!
Iar, mai grav este că ai 19 ani și, se pare, că nu ai o doamnă doctor ginecolog personală căreia să îi spui despre problemele medicale!
Consultul real al unui medic specialist ginecolog e sfânt!
Simptomele pot înșela, dar analizele medicale complete spun exact care este problema!
Sănătate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici o problema, si mie mi-a venit la 11 ani si-mi intarzia cate un an la inceput. Dar eu eram vraiste cu sanatatea, nu mancam nu dormeam.
Deci daca ai ciclu nu e sarcina, dar nu ai avut ciclu din cauza sanatatii tale. Da, perioada aia cand esti indragostita si iti afecteaza sanatatea ca nu mai esti in stare sa mananci sa dormi si alte din astea.

| esanatos a răspuns:

E posibil sa fie o tulburare de menstruatie:
https://www.mediculmeu.com/......burari.php

sau vezi si:
https://www.esanatos.com/......i35494.php

sper sa ajute