| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un raspuns urgent, va rog. Am sa imi scriu problema ceva mai detaliat si orice raspunsuri sunt binevenite, mai ales din partea utilizatorilor mai vechi.

Acum aproximativ 4 ani de la sfarsitul gimnaziului am devenit un tip foarte interiorizat, in sensul ca tot ce am facut a fost sa stau in casa, sa mai ies cu un prieten din cand in cand si la liceu sa stau in banca cu castile pe urechi.Nu am petrecut revelioane, petreceri si lucruri de genul. Inca de mic suspectez ca am ADHD(ADD probabil acum) dar cred ca mi-am agravat situatia in ultimii ani pentru ca nu am facut lucruri noi si am pastrat frica si emotiile in locul gandurilor logice si constiente.

Problema e ca in casa ma simt relax, chill, in mediul meu(evident pentru ca nimic nu ar avea ce sa imi puna probleme), dar am devenit un fel de lonely wolf care traieste virtual( si stiu, asta e cu siguranta o problema pentru lumea in care traim). Am o teama permanenta ca nu am apucat sa ma maturizez, si tinand cont ca nu am precizat la inceput am 20 de ani. Daca ies afara in mintea mea ruleaza mereu acelasi film in care eu ma sperii de orice reactie cu oamenii si actionez de multe ori involuntar, inconstient, impulsiv. Imi controlez greu tonul care de multe ori e monoton, mimica si ce am de zis, la telefon e mai ok. Mereu ma gandesc in avans. In ultimul timp am slabit foarte mult, aproximativ 15 kg de la gandurile negative permanente (aveam 1.93m, 90 de kg) si vreau sa ma reapuc de sala dar nu cred ca aici este problema, ci mai mult pe plan psihic.

Am tendinta de a urma mereu emotiile, de a nu gandi nimic decat daca mi se cere sau e foarte necesar. M-am documentat si am aflat despre undele cerebrale, am fost de curand si la un RMN si mi-au iesit unde delta in procent foarte mare(care app sunt prezente doar in cele mai profunde stadii de somn, fara vise, NoREM), apoi tetha. Alpha/betha deloc (I mean wtf?! Is it possible?) Sunt practic intre viata si moarte? Traiesc mai mult adormit decat prezent si nu mai simt viata, mi-e frica sa gandesc, e ceva de genul.

Pot stoca informatii daca ma concentrez perfect, dar nu cred ca am un comportament destul de matur. Ce pot sa fac cu problema mea? Cum pot sa o remediez? Ma gandesc sa incep un tratament pe Concerta sau Ritalin, Aderral pentru ganduri mai clare pentru ca practic sunt aproape 90% in overthinking si e rusinos la varsta asta, mai ales ca baiat, barbat in devenire sa crezi ca orice vei scoate pe gura e gresit si sa nu ai incredere in tine. Am inceput sa fac meditatie transcedentala, sa alerg si sa imi curat sinusurile cu apa cu sare si bicarbonat pentru ca am si o deviatie de sept care a dus la o sinuzita cronica de ceva timp. Imi doresc sa imi recapat viata si sa nu ma gandesc PERMANENT la ceilalti oameni, sa traiesc din nou pentru mine. E urat sa treci pe langa oameni si sa nu ai alte ganduri decat "Ce parere are despre mine? Are ganduri multe, e pe betha/gamma, eu pe cand?". Sunt constient ca tine in principal de mine sa ma schimb dar e foarte tulbure mintea mea si foarte putine ganduri ilogice, de asta vreau sa apelez la un tratament puternic si la sfaturile voastre. Astept orice fel de raspunsuri, apreciez si criticile in mod constructiv, no problem. Va multumesc anticipat si am sa las mai jos pozele de la EEG pentru cine are cunostinte in domeniu.

http://imagizer.imageshack.us/a/img924/4881/E5tcDZ.jpg

http://imagizer.imageshack.us/a/img924/8162/4heQuC.jpg

http://imagizer.imageshack.us/a/img923/797/y20LBR.jpg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| YouandI a răspuns:

Bună, care este motivul pentru care te-ai interiorizat? Este important să știi de unde a pornit totul, se pare că ai așa o frica sa te împrietenești cu cineva fata-in-fata că nu cumva sa spui ceva greșit etc. Daca nu riști, nu câștigi! Contează foarte mult sa ai viața socială, te ajuta foarte mult sa te dezvolți, relaxezi, să înveți alaturi de ceilalți dar cel mai mult sa TRAIESTI! Pe rețelele de socializare ești prietenos? Vorbești? Probabil că da pentru că e mult mai ușor să ai o conversație scrisă decât să îi vezi reacțiile persoanei de lângă tine.

| Alex17Lin a răspuns (pentru YouandI):

Buna. A pornit din faptul ca eram mai emotiv incepand cu perioada aia si tot ce am facut dupa a fost sa traiesc interiorizat cu gandul ca daca ies nu o sa fiu destul de bun. Practic nu prea am trait pana acum, de asta imi doresc sa revin la viata.

| RobertM16 a răspuns:

Salut,ai avut/ramas cu ceva traume/sechele de cand erai in gimnaziu, sau ai trait ceva experiente emotionale neplacute?

| Alex17Lin a răspuns (pentru RobertM16):

Salut. Da, la finalul gimnaziului. Cam de atunci am inceput sa cred ca toti se dezvolta, isi fac prieteni, reusesc sa comunice doar eu nu si gandurile astea s-au mentinut ani de zile. Lupt sa scap de ele pentru ca m-au facut lenes, introvertit, apatic. Un sfat?

| RobertM16 a răspuns (pentru Alex17Lin):

Iesi in lume, descopera tipuri de oameni, scoate-ti din cap conceptia asta, totul tine de auto-control si pana la urma doar tu ai puterea si decizia finala de a le infrunta.Gandeste-te numai la faptul ca trebuie sa ne dezvoltam, trebuiesa socializam iar cei care nu pot face lucrurile acestea vor ramana in urma.

Lumea e rea si poate spune vrute si nevrute, dar tratamentul pentru astfel de cazuri se numeste simplu:NEPASARE!