| Masichistul a întrebat:

Salut. Am nevoie de un sfat/părere.
Anul trecut am avut covid-19 dar o formă ușoară. Inițial nu știam ce să cred, așa că am stat izolat 14 zile. După acele două săptămâni, îmi dispăruse mirosul și gustul. Au revenit după 3-4 luni dar foarte diminuate și mi se modificase simțul olfactiv. Mirosul de oua prăjite avea miros de fier încins sau ruginit, nu pot sa zic precis. Cu timpul au dispărut aceste simptome, dar nu în totalitate. Gustul la țigara nu-l mai simt, am anumite alimente pe care pot sa le tolerez ok. Întrebarea mea este...cat timp durează procesul acesta de vindecare? Pe 25 luna asta se implineste 1 an. Pot lua suplimente? Am auzit că și Zinc îl are un rol important în funcționarea acestor două simțuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nimeni nu stie si nu-ti poate raspunde pentru ca nu stim cat de slabit este sistemul tau imunitar.
Dar poti oricand sa iei suplimente cu:
- Vitamina C (5-10 grame pe zi)
- Vitamina D3 - cate 2000 ui/zi
- Zinc 1 tableta pe zi
Recomand vitaminele de mai sus pe o perioada de 3-6 luni.
Nu-ti fa probleme de supradozaj, daca ti se par cantitatile prea mari, fiindca vitaminele din comert nu se asimileaza decat 50%, restul se elimina odata cu urina.

| PiouelPol a răspuns:

Cel mai important e sa vorbesti cu medicul tau de familie si sa afli informatia asta de acolo, e foarte posibil sa te trimita la un control ORL si acolo sa iti spuna care e problema si ce tratament trebuie urmat, noi nu avem cunostinte medicale sa iti putem oferi informatia de care ai nevoie.