| TicTacZero a întrebat:

Am niste probleme de vedere. Mai exact, dioptrie de +1, 5 la ochiul drept si -4 la ochiul stang. Din cate imi amintesc cred ca am astigmatism dar nu sunt sigur 100%. In ultimii 2-3 ani de cand port ochelarii mai mereu, am inceput sa am o mica deviatie a ochilor care nu mai stau in axa care ar trebui, adica strabism exterior/divergent. Am primit un tratament ca sa acopar ochiul drept cateva ore pe zi ca sa-si revina ochiul stang, dar nu prea functioneaza. Deviatia ochilor (strabismul exterior) este din cauza diferentei mari de dioptrii dintre ochi? Daca ochelarii ar avea dioptriile mai apropiate exista posibilitatea ca sa scap de strabism? Orice alta informatie este binevenita, multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Înseamnă că ai o hipermetropie sau presbiopie la ochiul drept dacă ai +1, 5 pentru că sunt dioptrii cu + dar ai şi un +4 de astigmatism la ochiul stâng.
Strabismul se tratează numai chirurgical. DEpinde acum de gradul de strabism care îl ai. Nu, nu are legătură cu aşa ceva cu diferenţa mare de dioptrie dintre ochi.
Strabismul apare cand axele globilor oculari nu sunt paralele intre ele, astfel incat ochii (unul sau ambii) sunt deviati fie spre nas (strabism convergent) fie spre ureche (strabism divergent).
In cadrul examenului oftalmologic, medicul urmareste: care dintre ochi este afectat (sau daca sunt afectati ambii ochi), directia in care ochiul este deviat, cand apare deviatia anormala (este prezenta permanent sau apare doar atunci cand copilul priveste intr-o anumita directie).
Cauzele strabismului pot fi multiple. In foarte multe dintre cazurile de strabism aparute la copil, motivele aparitiei bolii raman necunoscute, insa alte cauze pot fi ereditatea, viciile de refractie, vederea scazuta a unui ochi din diverse motive (leziuni ale fundului de ochi, cataracta, tumori intraoculare), afectiuni neurologice, afectiuni ale orbitei, afectiuni ale muschilor oculari, tumori si malformatii intracraniene etc.
În cazul tău ţi s-a recomandat un tratament ortopic după cum ai explicat.
Există 3 modalităţi de tratament optic, ortopic şi chirurgical (chirurgical fiind cel mai eficient).

2 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Am patit-o si eu.
Nu te da batut.
Din 12 medici care m-au consultat doar unul a reusit sa inteleaga problema si sa-mi prescrie dioptriile corecte.
Am cheltuit multi bani din cauza ca unii medici cu renume sunt incompetenti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Strabismul se corecteaza chirurgical.La fel ca si celelalte vicii de refractie.