| VladMarian77 a întrebat:

Salut, am o buba la subrat care mi-a aparut dupa ce m-am ras. Sunt baiat si ma rad cu aparatul dar pana acum nu mi s-a intamplat asa si o fac de 2 ani. Cand mi-a aparut ma durea dar acum nu ma mai doare decat daca apas pe ea. O am de ceva timp si inca nu mi-a trecut. Stiti cumva ce este si cum o pot trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| vmalex21 a răspuns:

Mergi neaparat la un medic dermatolog. Poate fi un furuncul care e provocat de catre un stafilococ sau vreun fir de par crescut si blocat in piele.De asemenea poate fi o hidrosadenita.Nu te panica, se rezolva destul de simplu.

| qLiNn a răspuns:

Am patit si eu cam acum un an si de atunci ma tot chinui cu ea, se numeste hidrosadenita ( pe romaneste furuncul ), am facut si curatare la chirurg prin taiere, am luat si antibiotic, si inca imi iese, este foarte dureroasa, de multe ori imi fac eu incizie acolo sa scot infectia. Din ce am auzit sa poate merge la Institutul Cantacuzino la Bucuresti sa se recolteze din el, pentru a crea un vaccin anti furunculita.

Acum din batrani se spune ca un furuncul pana nu iese de 9 ori nu dispare, la mine a iesit de 5 ori. mai am de asteptatwinking Sper sa te ajute! In mare n-ai ce sa faci, doar ai grija, metine curat acolo si incearca sa nu mai folosesti spray-uri/deodorant cu alcool!