| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a întrebat:

Salut.
Am o ciuperca inghinala de ceva timp si ma irita foarte tare. Nu ma doare, doar ca arata urat (pielea este mai inchisa la culoare si e mai umflata) si e foarte iritanta, ma mananca nonstop. Stiti daca trece de la sine sau trebuie neaparat sa iau ceva unguent? Daca da, ce sa iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Dai cu clotrimazol din plin. poate trece, poate nu, dar o ameliorare va fi.

| Wr3nch a răspuns:

Stiu ca ar trebui sa mergi la ginecolog si te rezolva el.

| Nume6 a răspuns:

E foarte posibil sa fie luata de pe toaletele publice. De obicei asa se contacteaza. Te speli seara bine cu apa calda, cel mai bine e sa stai cateva minute cu fundul in apa din lighean, iar dupa te dai cu crema de galbenele. Calm, nu e grav.

| Ely1234567 a răspuns:

Poți sa încerci sa te dai cu Canesten crema îți va calma mancarimea până ajungi la medic. Mergi cât mai repede...

| AMC2551 a răspuns:

Buna
Din ceea ce spui, pare a fi o candida. Iti recomand sa mergi cat mai curand la un medic sa-ti dea un tratament ca sa o tratezi definitiv, nu va trece de la sine.
Pana ajungi la medic, iti recomand sa mergi la o farmacie si sa ceri ovule cu clotrimazol sau nistatina, mancarimile o sa dispara dupa 2-3 zile de utilizare. Cere sfatul farmacistului, exista si unguent si pastile, dar numaidecat sa-ti faci un control la medic pentru tratament.
Bafta!

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru AMC2551):

Nu sunt sigur, dar ai zis ovule si sunt baiat. Oricum, merg astea si pentru baieti?

| AMC2551 a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Iartă-mă, credeam ca ești fata. Nu am fost atenta. Atunci ai nevoie de unguent, este foarte eficient și scapi repede de problema.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru AMC2551):

Un unguent anume? Am acasa unguent pentru probleme cutanate dar nu stiu daca e bun