| ppicopp a întrebat:

Am o cremă de față care îmi distruge coşurile foarte repede, dar ce s-ar întâmpla dacă mă dau pe toată fața şi nu numai pe coşuri? Sau ce se întâmplă dacă mă dau în fiecare seară pe toată fața? Țin să menționez că acea cremă de numeşte elocom.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ELOCOM este un corticosteriod, nu il mai folosi pe ten! Cortizonul reactioneaza benefic o perioada, dupa are diferite reactii negative asupra pielii si nu trebuie folosit o perioada indelungata de timp. Producatorul nu recomanda folosirea lui in tratarea acneei, te poti alege cu o dermatita cortizonica! Ti se poate distruge elasticitatea pielii, sa ti se inroseasca pielea, sa ti se dilate capilarele, sa ti se usuce pielea, sa apara usturimea pielii, cosuri, vindecarea tenului intr-un timp mai indelungat etc. Sunt tot felul de efecte secundare sau permanente care pot aparea in urma folosirii unguentelor care contin cortizon!

Despre aplicarea pe toata fata nici nu mai trebuie sa intru in detalii - n-are niciun efect benefic daca o aplici pe ten, oricum crema contine si isopropyl alcohol, un iritant major care usuca tenul, il sensibilizeaza, distruge celulele pielii, impiedica procesul de vindecare al pielii, distruge bariera protectoare a pielii, iar pielea este expusa la bacterii si acestea se pot inmulti bine-mersi etc.

" Reacţii adverse

Au fost semnalate următoarele reacţii adverse locale: înţepătură, prurit, semne de atrofie cutanată, papule, vergeturi, eritem (roşeaţă), acnee, purpură (coloraţie în roşu sau brun-roşcat a pielii) şi dermatită de contact.

Când Elocom se aplică pe piele (mai ales soluţia cutanată), pot apărea senzaţie de arsură şi iritaţie. Alte reacţii adverse interne care nu sunt înscrise mai sus pot apărea, de asemenea, atunci când aplicaţia se face sub pansament ocluziv şi/sau pe suprafeţe întinse, timp îndelungat "
sursa : http://www.csid.ro/......-11742879/

Aceasta crema nu a fost fabricata cu rolul de a trata acneea, la indicatii terapeutice nu zice nimic de acnee, iar la contraindicatii se mentioneaza ca nu se foloseste in alte infectii bacteriene - bacteria Propionibacterium Acnes este cea care cauzeaza acneea.

Lactatele ( lapte, iaurt, branza etc ), sucurile accidulate si cu adaos de zahar, cafeaua, ciocolata, prajelile, snacks-urile, carnea de porc, conservele - favorizeaza aparitia acneei si inrautatirea acesteia. Fa un test si vezi cum se comporta tenul tau pe parcursul unei luni fara sa mananci aceste alimente, eu n-am mai avut probleme cu acneea de cand am renuntat aproape definitiv la lactate ( mai mananc cascaval, dar lapte sau iaurt nu ). Sucuri acidulate, prajeli, snacks-uri, alimentele grase si conservele ar trebui sa le elimini din alimentatie din proprie initiativa -nu sunt sanatoase si-ti fac rau. Daca ai pofta de ceva dulce poti sa mananci migdale, nuci, alune, fructe etc.

Foloseste un gel de curatare pentru a indeparta celulele moarte, praful, transpiratia si restul de impuritati de pe ten care favorizeaza formarea cosurilor, punctelor negre si albe prin blocarea porilor. Iti recomand Balea med ultra sensitive waschgel, costa 9 lei si il gasesti in magazinele DM.
https://www.dm.de/balea-waschgel-ultra-sensitive-p4010355002280.html

Nu iti stoarce cosurile pentru ca nu faci altceva decat sa imprastii bacteria P.Acnes ( cea care cauzeaza acneea ) si sa te alegi cu si mai multe cosuri. Schimba cat mai des fata de perna si prosopul de fata, dezinfecteaza zilnic castile( foloseste casti clip-on, cele obisnuite pot provoca cosuri daca firul iti sta lipit de fata ) si telefonul ( nu-l tine lipit de fata cand vorbesti la el ), nu-ti atinge fata cu mainile murdare – respectarea unor reguli de igena schimba multe.

4 răspunsuri:
| DaCumSaNu a răspuns:

Incerc sa-mi dau seama cum ai pus tu mana pe elocom...
Nu este o crema cu care sa te dai tu cand ai chef, este pentru tratarea unor probleme medicale laughing Nu ai citit contraindicatiile? N-ai voie sa dai pe cosuri...

| Random123456 a răspuns:

S-ar putea sa iti usuce fata si sa inceapa sa se descuameze, avand on vedere ca asta face si cu cosurile (le usuca), deci nu ar fi foarte indicat happy

| SilviaPunct a răspuns:

Nu, NU o folosi pe toata fata. Vei avea tenul foarte foarte uscat.

| Spenser_Edmud_1998 a răspuns:

Nu te-as sfatui pai daca iti distruge cosurile iti dai seama ce face cu tenul tau! mai bine mergi maine la un farmacist/a si intrebi ei vor sti exact.